Görüş Bildir

Rusya arabuluculuğu

Türkiye'nin Suriye'deki harekatı konusunda Rusya'dan peş peşe açıklamalar geliyor.

Rusya lideri Vladimir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Şam yönetimiyle PKK/YPG arasındaki anlaşmaya kendilerinin arabuluculuk yaptığını öne sürdü.

HABER MERKEZİ

Suriye’de Türkiye’nin harekatı ve Amerikan askerlerinin ülkeden çekilme kararı alması sonrası PKK/YPG'nin Şam’la yakınlaşması hakkında Rusya’dan ilk kez resmi açıklama geldi. Rusya lideri Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Şam yönetimiyle PKK/YPG arasında Rusya’nın arabuluculuk yaptığını itiraf etti.

‘TÜRKİYE İLE RUSYA ARASINDA ANLAŞMA YOKTU’

Rus yetkili, Türkiye’nin son harekatı konusunda Moskova ile Ankara arasında ise önceden bir anlaşma olmadığını söyledi. Putin’in temsicisi, ‘Rusya’nın Türkiye ile Suriye arasında herhangi bir çatışmaya izin vermeyeceğini’ söyledi. Rus yetkilinin ‘Suriye ve Türkiye’nin görüşmeler yaptığını’ söylemesi dikkat çekti. Türkiye ile Suriye’nin savunma bakanlıkları, istihbarat servisleri ve dışişleri bakanlıkları üstünden ‘gerçek zamanlı olarak’ diyalog halinde olduklarını söyledi.

Rus yetkili, Türkiye-Suriye sınırında güvenliğin, Suriye ordusu askerlerinin konuşlanmasıyla sağlanması gerektiğini söyledi.


Etiketler: | | |