Görüş Bildir

Saddam'ın sağ kolu ortaya çıktı

Devrik Irak lideri Saddam Hüseyin’in firari yardımcısı İzzet İbrahim El Duri’nin videosu ortaya çıktı. ABD’nin çıkarttığı iskambil kağıtlarında "Sinek Papazı" olan El Duri, Irak hükümetine yönelik eleştirilerde bulundu.

Irak'ın devrik Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in kaçak yardımcısı İzzet İbrahim El Duri'nin internette bir videosu ortaya çıktı. Saddam'ın yasadışı Baas Partisi ile bağlantılı bir internet sitesinde yayımlanan videoda, El Duri olarak tanıtılan kişi, Şiilerin liderliğindeki Irak hükümetini eleştiriyor. Videoda, fiziksel olarak Saddam'ın kaçak yardımcısı El Duri'ye çarpıcı biçimde benzeyen kişi, ABD'nin 2003 yılında Irak'ı işgal etmesinin üzerinden 9 yıl geçtiğini hatırlatarak, komşu İran'ın, Başbakan Nuri El Maliki liderliğindeki Irak hükümetinin işlerine karıştığını savundu.

SADDAMIN SAĞ KOLU MU?

Gözlük taktığı ve yeşil askeri üniforma giydiği görülen El Duri, bir saat süren konuşmasında, "Herkes, her gün yankılanan ve bu ülkeyi tehdit eden tehlikenin seslerini duyuyor" dedi. El Duri, Maliki'nin liderliğindeki Dava Partisi'nin, "Irak'ı Şii başkenti ilan ettiğini ve tüm Arap liderlerinden bu gerçeğe teslim olmalarını istediğini" söyledi. Geçmişte birkaç kez öldüğü ya da yakalandığı haberleri çıkan El Duri'nin nerede olduğu bilinmiyor.

Irak'ta Saddam sonrası dönemde Sünni direnişçilerin finanse edilmesinde kilit rol oynadığı sanılan El Duri, ABD ordusunun Saddam rejiminin en çok arananlarını tanımlamak için çıkarttığı iskambil kağıtlarında "Sinek Papazı" idi.
Etiketler: | |