Görüş Bildir

Taliban’ın yeni lideri barış müzakerelerini reddetti

Taliban lideri Molla Ahtar Muhammed Mansur, Taliban ve Afgan hükümeti arasında barış müzakerelerine reddederek, ülkede İslami rejimin sağlanana kadar silahlı mücadeleye devam edeceklerini belirtti.

KABİL  –Taliban lideri olarak seçildiği toplantıda yaptığı konuşmanın ses kaydı örgüt sözcüsü Zabiullah Mücahid tarafından basına gönderilen Mansur, Afgan hükümetinin barış müzakerelerinin başlaması ve Taliban temsilcileri ile görüştükleri konusunda propaganda yaptığını savundu.

Mansur, "Bu barıla ilgili yapılan propagandayı dinlemeyeceğiz, bizim cihadımız ülkemizde İslami rejimin sağlanmasına kadar devam edecek” dedi.

Taliban arasında birliğin çok önemli olduğunu defalarca vurgulayan Mansur, defalarca Taliban militanlarını birbirine destek vermeye, birleşmeye ve halka saygı göstermeye davet etti.

Taliban militanlarını itaate davet eden Mansur, “Herkesin kendi sorumluluk alanı var, birbirimizin sorumluluk alanına müdahale etmeyelim, bir sorun varsa belirlenen prensiplere göre halledelim” ifadesini kullandı.

İlk kez liderlerinin ses kaydını yayınlayan Afganistan Talibanı, dün Mansur’un, Taliban’ın yönetim şurası ve alimler tarafından uzun istişarelerin ardından örgütün yeni lideri olarak seçildiğini duyurmuştu.

Taliban Sözcüsü Zabiullah Mücahid yaptığı yazılı açıklamada, Taliban Yönetim Şurası'nın ve alimlerin, Molla Ahtar Muhammed Mansur’a "Emir-ül Müminin" olarak biat ettiğini belirtmişti.

Mansur’un Taliban’ın eski Lideri Molla Ömer’e çok yakın bir kişi olduğunu vurgulayan Mücahid, "Molla Mansur, Molla Ömer’in çok güvendiği bir kişiydi ve yaşadığı dönemde de büyük görevler yürütmüştü. Mansur, yıllarca Taliban'ın icra işlerinin sorumlusu olarak görev yaptı" demişti.

Afganistan’ın güneyinde Taliban’ın etkin olduğu Kandahar kentinde 1960'lı yıllarda dünyaya gelen Molla Mansur, Taliban yönetimi döneminde Afganistan'da Havacılık Bakanı olarak görev yapmıştı.

ABD liderliğindeki NATO güçlerinin askeri müdahalesi sonucu Taliban iktidarının sona ermesinin ardından örgütünün yönetici şura üyesi olarak belirlenen Mansur, son beş yıldan beri Molla Ömer’in yardımcısı olarak görev yapıyor ve örgütün icra işlerine bakıyordu.

Birleşmiş Milletler'e göre, Mansur, uyuşturucu ticaretinde önemli bir role sahipti.
Etiketler: | |