Görüş Bildir

"Türkler sabrımızı deliyor"

Kıbrıs Rum yönetimi, New York ve Brüksel’deki diplomatik temsilcilerine, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO), KKTC ile yaptığı anlaşma uyarınca dün Türkyurdu-1 petrol kuyusunda sondaja başlamasını şikayet etmeleri direktifi verdi.

Rum yönetimi Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli, "bu faaliyetin, Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerine yan etkileri olacağı" iddiasında bulundu.

Markulli, Rum radyosuna yaptığı açıklamada, New York ve Brüksel’deki bütün Rum diplomatik misyonlarına Türk faaliyetlerini şikayet etmeleri direktifi verildiğini belirterek, Türkiye’nin "Kıbrıs cumhuriyeti yasalarını ve egemenliğini ihlal ettiği ve Kıbrıs cumhuriyeti toprağına müdahale faaliyetinde bulunduğu" gerekçesiyle "şikayet edileceği"ni söyledi.

Bu faaliyetin Türkiye’ye, Avrupa boyutunda ve üyelik müzakerelerinin Enerji Başlığı’nda "yan etkileri olacağını" ileri süren Markulli, "Türkiye, ’Kıbrıs Cumhuriyeti’ne yönelik tahrikkar davranışlarına devam ettiği sürece enerji başlığı kapalı tutulmakla kalmayacak çok derin dondurucuya konulacak" dedi.

Rum basını geniş yer verdi

TPAO’nun dün sondaja başlamasını tören yerinde izleyen Rum basını, bugünkü gazetelerde konuya geniş yer verdi.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın da katılımıyla İskele’ye bağlı Sınırüstü Köyü’nde düzenlenen görkemli Türkyurdu-1 petrol arama kuyusu açılış törenine "sabrımızı deliyorlar" yorumuyla geniş yer veren Rum basını, sondajın başlangıcı nedeniyle "bayram yeri kuruldu" ifadesini kullandı.

KKTC’de TPAO eliyle başlatılan sondajların Güney Kıbrıs’ın Doğu Akdeniz’de tek yanlı gerçekleştirdiği doğalgaz çalışmalarına "yanıt niteliğinde olduğu"nu da yazan gazeteler, petrol kuyusunun adının "Türkyurdu olmasının tesadüf olmadığı" yorumunu yaparak, bunun, "Türklerin yurdu" anlamına geldiğini okurlarına aktardı. Törende yapılan konuşmaları aktaran gazeteler, karada ve denizde daha bir çok noktada sondaj yapılacağını mesajının verildiğini yazdı.
Etiketler: | |