Türkmen kökenli İngiliz vatandaşı, Türkmen Kurtuluş Cephesi'ni kurdu

IRAK'ın kuzeyindeki Kerkük doğumlu olan, Türkmen kökenli İngiliz vatandaşı mühendis 54 yaşındaki Mofak Salman Kerküklü, geçen ay IŞİD’e karşı savaşırken Türkmen Kurtuluş Cephesi’ni kurdu.

Türkmen kökenli İngiliz vatandaşı, Türkmen Kurtuluş Cephesi'ni kurdu
İngilizce yayımlanan 'Turkmen of Irak', 'The Turkmen City Tuz Khurmatı', 'Iraqi Turkmen' ve 'Turkmeneli' kitaplarını yazan, 1918’den 2003’e kadar Iraklı Türkmenler'in İngilizler'den, Amerikalılar'dan ve Kürtler'den Kuzey Irak’ta gördüğü zulmü anlatan yeni kitabı 'The Plight of Iraqi Turkmen'ikaleme alan Mofak Salman Kerküklü, geçen 7 Şubat-18 Şubat tarihlerinde Kerkük’e giderek burada IŞİD’e karşı savaştı. Kerküklü, Türkmen Kurtuluş Cephesi’ni kuran Kerküklü, bu arada Türkmen milisleri nasıl harekete geçirebileceğini gözden geçirdi.
2 bin Euro’ya Kürtlerden Kalaşnikov marka tüfekler satın alıp Türkmen akıncılarla birlikte silah atışına gidip IŞİD hedeflerine ateş açan Türkmen kökenli İngiliz vatandaşı Kerküklü'nünpeşine İngiliz ve Rus gizli servislerinin düştüğü ve onun ifadesini aldığı öğrenildi. Türkmen davasına hayatını adadığı için çektiği görüntüleri tutuklanması pahasına DHA’ya vermekten kaçınmayan Mofak Salman Kerküklü,özel açıklamlarda da bulundu. Kerküklü,"Türkmen kardeşlere askeri ve maddi yardım İran’dan geliyor. Kerkük’ün içinde, Tuz Hurmatu ve Dakuk kasabaları arasında İran’ın eğitim kampları var. En az 400 kişi eğitiyor. Azeri Türkleri İran’dan gelmiş Türkmenlere eğitim veriyorlar. Bu eğitim kamplarına girmek çok zor. İran’daki Kasım Süleyman’ın ikinci adamı Ali Pure isimli general, bu kampın başında. İran Kuzey Irak’ta Türkmenlere eğitim verirken Türkiye’nin yardımda bulunmamasını hoş göremem. AKP’yi hiç affetmeyeceğim" dedi.
IŞİD’e karşı savaşa destek olmak için Kerkük’ün 25 km güneyindeki Tuzhurmatu’ya gidip iki gün savaşan Kerküklü, "Türkmenler için silahlı mücadeleden başka yol göremedim. Iraklılar ancak silahtan anlarlar. TC hükümeti maalesef hiçbir yardımda bulunmadı. Irak Türkmen Cephesi, Türkiye’nin kontrolunda olduğu için sesini çıkartamıyor. Oysa Türkiye Gazze’ye, Müslüman Kardeşlere Yahudilere karşı savaş verirken Kuzey Irak’taki yarım milyon Türkmen’e sahip çıkmıyor. Emirli Köyündeki Türkmenler 85 gün susuz ve aç kaldı. Türkmenler üzgün İran yerine Türkiye’nin onlara eğitim vermesi gerekirdi" diye dert yandı.
Kerkük doğumlu Mofak Salman Kerküklü’nün çok ilginç bir geçmişi var. 1995 yılında öldürülen MHP’li Kilis Belediye Başkanı Dr. Cerrah Burhan Kerküklü’nün öz kardeşi. İki kardeş 1985 yılında birlikte Bağdat’tan İran’a kaçmışlar. Kerküklü,"Ben İran’dan İngiltere’ye kaçarken MİT de kardeşimi sahte pasaport ile Türkiye’ye kaçırdı" dedi.
Kerküklü, İran’da 7 ay kadar askeri kampta kaldıktan sonra 1 Ekim 1985’de İran’dan İngiltere’ye kaçmış ve burada siyasal sığınma istemiş. Oxford Brookes Üniversitesi’nde elektronik mühendisliğini ve South Bank Üniversitesi’ni bitirdi. Londra Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Tıbbi Elektronik ve Fizik masterları yaptı.Şimdi İngiliz vatandaşı ve tanınmış bir hastanede radyoterapi mühendisi olarak çalışıyor ve tüm kazandığı parayı Türkmen davasına harcıyor. İrlandalı kadınlaevlenmiş ve biri erkek, ikisi kız 14, 16, 18 yaşlarında 3 çocuk babası ama aklı fikri Kerkük’te olduğu için eşi onu boşamış. Üç yıldır da çocuklarını göremiyor. Kerkük’ün Altınköprü kasabasında doğan Mofak Salman Keküklü’nün annesi ve babası Türkmen.
Türkmen olduğu için 12 yaşındayken Saddam Hüseyin onu Felluja’ya sürdü. 18 yaşına kadar Rumadi’de kaldıktan sonra cezaevine atıldı. 1979’da Kerkük’e geri döndü. Kerkük Lisesini bitirdikten sonra Bağdat’ta iki yıl Teknoloji Enstitüsü’ne gitti. 1 Ocak 1980’de mecburi hizmet olarak 5 yıl askere gitti. Rusya’dan gelen özel cihazlarda çalıştı. Uçaklara karşı kullanılen Cpy-8 özel radar projesinde görev aldı. Bu cihazdan sadece 4 tane Irak’da vardı. Projede birinci seçildiğinden ödül olarak Irak Savunma Bakanı onu Rusya’ya bir yıllığına eğitime gönderdi.

Kaynak: Diyarbakır Söz