24

(Video) BM, Rus ordusunu kara listeye aldı

BMnin hazırladığı Ocak-Aralık 2022 dönemine ilişkin Yıllık Silahlı Çatışmalarda Çocuklar raporu yayınlandı.

(Video) BM, Rus ordusunu kara listeye aldı

Raporda, "Rusya silahlı kuvvetleri ve bununla bağlantılı silahlı gruplar, okullara ve hastanelere düzenledikleri saldırılar ve özellikle yoğun nüfuslu bölgelerde, ağır toplarla bombardımanlar, roket sistemleri, füzeler ve hava saldırıları dahil olmak üzere etki alanı geniş patlayıcı silahların kullanılması yoluyla çocukları öldürdüğü için kara listeye alınmıştır." ifadesine yer verildi.

Rus güçleri ve ilişki grupların 477 çocuğu öldürdüğü ve 909 çocuğu sakat bıraktığı kaydedilen raporda, öte yandan Ukrayna silahlı kuvvetlerinin 80 çocuğu öldürdüğü ve 175 çocuğun sakat kalmasına yol açtığı ifade edildi.

Rapora göre Rus ve Ukraynalı kuvvetler, 92 çocuğu "canlı kalkan ve rehin olarak ya da ev işleri ve istihbaratta" kullanırken, bölgede, faili meçhul hava saldırıları nedeniyle 261 çocuk öldü, 212 çocuk sakat kaldı.

Rus güçleri 91 çocuğu kaçırırken, 46 çocuk da Ukrayna'dan Rusya'ya götürüldü. Ukrayna'da okullara yönelik 1163, hastanelere yönelik 647 saldırı kaydedildi.

Ayrıca rapora göre 2022'de, çocuklar silahlı çatışmalardan "orantısız bir şekilde" etkilenmeye devam ederken 2021'ye kıyasla daha çok çocuk ağır ihlallere maruz kaldı.

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.