24

(Video) Türkçenin yeniden resmi dil olarak kullanılması talimatı

Irakta Kerkük Valiliği resmi yazışmalarda ve tabelalarda ihmal edilen Türkçenin yeniden resmi dil olarak kullanılması talimatı verdi.

(Video) Türkçenin yeniden resmi dil olarak kullanılması talimatı

KERKÜK

Irak'ta Kerkük Valiliği resmi yazışmalarda ve tabelalarda "ihmal edilen" Türkçenin yeniden resmi dil olarak kullanılması talimatı verdi.

Kerkük Valiliği, şehirdeki devlet kurumlarının resmi yazışmaları, tabelaları ve trafik işaret levhalarına Türkçenin eklenmesi talimatının yer aldığı genelgeyi ilgili kurumlara gönderdi.

Valiliğin genelgesine göre, Türkçe, resmi kurumların antetli kağıtları ve mühürlerinde de yer alacak.

Kerkük Valiliği Basın Sorumlusu Mervan el-Ani, konuyla ilgili açıklamada, Kerkük'te Arapça, Kürtçe ve Süryanice gibi Türkçenin de devlet kurumlarının yazışmaları ve tabelalarında kullanılmasının anayasal hak olduğunu belirtti.

TÜRKMEN MİLLETVEKİLİ SALİHİ İHMALE DİKKATİ ÇEKMİŞTİ

Irak Meclisindeki Türkmen Grup Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, 11 Eylül'de Kerkük Valisi Rakan el-Cuburi'ye gönderdiği resmi talep yazısında, Irak Anayasası'na göre Türkmenlerin ana dili Türkçenin de kentteki resmi kurum tabelaları, mühürleri ve trafik levhalarında kullanılmasının ihmal edildiğine dikkati çekmişti.

 

Salihi, Kerkük Valisi'nden bu konuda gereken hassasiyetin gösterilmesini istemişti.

 

Irak Anayasası'nın 4. maddesine göre Arapça ve Kürtçenin yanı sıra Türkçe ve Süryanice de nüfusun yoğun olduğu bölgelerde resmi dil sayılıyor.

Etiketler:

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.