Görüş Bildir

260 öğrencinin alınacağı sınava 2 bin 260 başvuru

260 öğrencinin alınacağı sınava 2 bin 260 başvuru

Bingöl Üniversitesi'nde açılan Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksek Okulu, (BESYO) bu yıl ilk kez öğrenci alacak. 260 öğrencinin alımı için açılan özel yetenek sınavına 2 bin 260 öğrenci başvurdu.

Bingöl Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nun 3 bölümüne 2017-18 akademik yılında ilk kez alınacak öğrenciler için özel yetenek sınavları başladı. 1-8 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılan sınavlar, Bingöl Üniversitesi Spor Salonu'nda yapılıyor. BESYO'ya girecek 260 kişilik kontenjan için 8 gün sürecek özel yetenek sınavlarına 2 bin 260 kişi başvurdu. Sınavın ilk iki gününde kadın adaylar yarışırken, son 6 günde erkek adaylar başarılı olmak için yarışacak. Yapılan sınavlarda başarılı olan 260 kişi yüksekokula girmeye hak kazanacak. Öğrenci alımı işin oluşturulan 23 kişilik sınav komisyonu, İnönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğretim elemanları ile Bingöl Üniversitesi BESYO öğretim elemanlarından kuruldu. Bünyesinde; 'Antrenörlük Eğitimi', 'Spor Yöneticiliği Bölümü', 'Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği' bölümleri bulunan BESYO'nun, 2017-2018 akademik yılında 'Antrenörlük Eğitimi Bölümü'ne 100 öğrenci, 'Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü'ne 60 öğrenci, Spor Yöneticiliği Bölümü'ne ise 100 öğrenci alınacak. Böylece eğitime başladığı ilk yılında BESYO'nun üç bölümüne 260 öğrenci alınmış olacak. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Abdullah Taşkesen, şöyle dedi:

"Yüksek okulumuza Türkiye'nin dört bir yanından başvurular yapıldı. İlk iki gün kız öğrencilerimiz yarıştı. Son 6 gün de erkek öğrencilerimiz yarışıyor. Hocalarımız çok büyük emekler harcıyorlar. Sınav, adil olarak yapılıyor. Sınavlarımızı internet ortamında canlı olarak yayınlıyoruz. Kimsenin hakkının yenmesi söz konusu değil. Anne ve babalar isterlerse Bingöl'e de gelebilirler. BESYO bulunan il ve üniversitelerde sosyo kültürel alanda gelişmeler yaşanıyor. Takribi 6 bin insan, 3 haftadan beri Bingöl'de bulunuyor. Bingöl'ün her anlamındaki hayatınca canlılığı görebiliyorsunuz. Otel ve lokantalarımızda yer yok. Sosyal hayatın canlılığını görebiliyorsunuz. Bu şehre bir renklilik geldiğini gördük."
Etiketler: | | |