Görüş Bildir

69'UNCU HAFTA EYLEMİ

İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınlarının "Kayıplar bulunsun hesap sorulsun" sloganıyla Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirdiği oturma eylemi 69. haftasında devam etti.

69'UNCU HAFTA EYLEMİ

DİYARBAKIR- Doğu ve Güneydoğu'da faili meçhul cinayetlere kurban gidenlerin yakınları ile İnsan Hakları Derneği (İHD) üyelerinin başlattığı ve her cumartesi günü gerçekleştirilen oturma eylemi, 69'uncu haftada da devam etti.

69'UNCU HAFTA

Eylemde, "JİTEM yokmuş işte belgesi", "Batıda planlanan doğuda uygulanan darbeler aydınlansın", "Nerede bu insanlar" ve "Barışın gelmesi bu kadar zor mudur" dövizleri ile kayıpların fotoğrafları taşındı. Ayrıca, üzerinde kayıp insanların fotoğraflarının olduğu "İyi çocuklarca kaybedilen insanlar" yazılı dövizler taşındı.

KAYIP YAKINLARI

Kayıp aileleri adına bir açıklama yapan İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Burhan Zorooğlu, toplumsal barışın sağlanması için kayıpların faillerinin yargı önüne çıkmasının zorunlu olduğunu kaydetti. "30 yıllık çatışma sürecinde deneyimler çatışmalardan bir sonuç elde edilemediğini gösterdi" diyen Zorooğlu, bölgede artan askeri operasyonların durdurulmasını istedi.

Ayfer Akan Türk ise, ağabeyi HADEP Parti Meclisi üyesi Muhsin Melik'in 1994 yılında Şanlıurfa'da uğradığı silahlı saldırı sonucu öldüğünü hatırlattı. Açıklama, 5 dakikalık oturma eylemiyle son buldu.

Etiketler: