Akran zorbalığı

Bağlar İlçe Belediyesi Solin Çocuk ve Aile Merkezinde 'Akran Zorbalığı' eğitim çalışması başlatıldı.

Akran zorbalığı

Bağlar Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğüne bağlı Solin Çok Amaçlı Çocuk ve Aile Merkezinde çocuklara 'Akran Zorbalığı' eğitimi veriliyor. Solinli çocuklara eğitim veren Sosyal Hizmet Uzmanı Esra İpek, eğitimin 7 oturum boyunca iki ayrı grup şeklinde her hafta Cuma günleri yapılacağını belirtti. Eğitim çalışmasına ilişkin de bilgi veren İpek, günümüzde okul çağı çocuk ve gençler arasında zorba davranışların yaygın bir biçimde görüldüğünü vurguladı.

AKRAN ZORBALIĞI

Bu durumun okula devam edememe, özgüven kaybı ve sosyal beceri eksikliğine neden olduğunu ifade eden İpek, “Hedef grubu oluşturan çocukların akran zorbalığı konusunda yeterli bilince sahip olmaması önleminin alınmaması bu sorunun görmezden gelinerek karşılanması bu çalışmanın yapılmasına zemin hazırlamıştır” dedi.

ÇOCUKLAR İÇİN

Eğitim çalışmasının amacına ilişkinde bilgi veren İpek, “Çocuklarda grup bilincini oluşturma, gruba katılımını sağlama olumlu davranış beceri geliştirme, benlik saygısını oluşturma, çocukların güçlü yönlerinin keşfi ve vurgulanması, eşitliği vurgulama, benlik ve beceri gelişimi, çocuklarda yaratıcı düşünmeyi geliştirme, çocukların meraklı olabilmelerini sağlamak, hayal gücünü zenginleştirmek, çocukların çocuk hakları konusunda bilinçlendirmedir” diye konuştu.

Grup odaklı sosyal hizmet sürecinin yapılandırılmış grup şeklinde 7 oturum boyunca iki ayrı grup olarak her hafta Cuma günleri 8 ve 12 yaş aralığındaki çocuklarla yapıldığı belirtildi.

Kaynak: Diyarbakır Söz