Görüş Bildir

Ana dilde eğitim şart

Eğitim Sen Diyarbakır 2 Nolu Şube Eşbaşkanı Arzu Koç, Cumhuriyetin kuruluşunun 96'ncı yılında olunmasına rağmen çağa uygun toplumun gereksinimlerini karşılayan bir eğitim sistemi oluşturulamadığını belirterek, anadilde eğitim çağrısı yaptı.

Eğitim Sen Diyarbakır 1, 2 ve 3 Nolu Şubeleri, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının dönem sonu raporunu açıkladı. Eğitim Sen Diyarbakır 1 Nolu Şube'de düzenlenen basın toplantısında konuşan Eğitim Sen 2 Nolu Şube Eşbaşkanı Arzu Koç, Cumhuriyetin kuruluşunun 96’ncı yılında olunmasına rağmen çağa uygun toplumun gereksinimlerini karşılayan bir eğitim sistemi oluşturulamadığını kaydetti.

EĞİTİM SİSTEMİ SORUN YARATIYOR

Cumhuriyetin tekçi anlayışının ürünü olan mevcut eğitim sisteminin ülkede farklı kültürlerin ve dillerin yok edilmesinin bir aracına dönüştüğüne dikkati çeken Koç, diğer hükümetlerde olduğu gibi eğitim politikasını sürekli değiştirmesinden dolayı içeriği boşaltılan eğitim sisteminin sorunları çözmek yerine sorun yaratan bir hal aldığını kaydetti.

 ‘MİLYONLARCA KÜRT ÖĞRENCİ TEMEL HAKKINDAN YOKSUN’

Anadilde eğitim sorununu da anlatan Koç, milyonlarca çocuğun en temel hakkı olan anadilde eğitim hakkından bir eğitim yılında daha mahrum bırakıldığını söyledi. Koç, “Her ne kadar farklı dillerde seçmeli dersler ve üniversitelerde yaşayan diller enstitüsü açılmış olsa da siyasi iktidar politik olarak arkasında durmadığı için fiilen bu alanlar anlamını yitirmiştir” dedi. Eğitimde toplumsal cinsiyet sorununa değinen Koç, MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğünün 2019-2020 programında 26 hedef arasında yer alan ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği”nin tüm etkinliklerinin eğitim programından çıkarıldığını belirtti. Koç, çocukların sağlıklı gelişimi açısından önemli bir uygulama olan karma eğitim uygulamalarına son verilmeye çalışıldığını söyleyerek, kız çocuklarına gelinlik giydirilip erkek çocukların ayakları yıkatılmasıyla toplumsal cinsiyet rollerinin pekiştirilerek kadının ikincil durumda olduğu bir toplumun devamının hedeflendiğini ifade etti.

 ‘ÜNİVERSİTELER ÖĞRENCİ HAPİSHANESİNE DÖNÜŞTÜ’

Barış taleplerinden dolayı ihraç edilen akademisyenleri anımsatan Koç, ”Boşalan kadrolara getirilenler üniversiteleri bilgiyi üreten konumdan uzaklaştırıp siyasi iktidarın propaganda aracına dönüştürmüştür. Bu sözde akademisyenler her akşam medyada AKP propagandasını yapmaktadırlar. Üniversitelerde öğrenciler üzerinde yoğun bir baskı oluşturulmuş, öğrencilerin öğrenim yaşamlarıyla ilgili en haklı talepleri şiddetle bastırılmıştır. Üniversiteler bilim yuvasından ziyade öğrenci hapishanelerine dönüştürülmüştür” şeklinde konuştu.

‘HUKUKSUZLUKTAN VAZGEÇİN’

KHK ile görevlerinde ihraç edilen öğretmenlerin sorunlarının devam ettiğini söyleyen Koç, “Hukuki zemini olmayan OHAL komisyonu kurularak yurttaşların savunma hakları elinden alınarak açlığa mahkum edilmiştir. Süresi uzatılan OHAL komisyonu bu yaşanan hukuksuzluğun devamlılığı için araç olmuştur. Bizler Eğitim Sen olarak bir an önce iktidarın bu hukuksuzluk ve anti demokratik uygulamalardan vazgeçmesini bekliyoruz” dedi.
Etiketler: |