Asırlık okulda eğitim müzesi!

MEB tarafından tarihi Ziya Gökalp Lisesi'nde oluşturulan İl Eğitim Tarihi Müzesi'nin açılışı yapıldı.

Asırlık okulda eğitim müzesi!

Milli Eğitim Kurumlarından biri olan 124 yıllık Diyarbakır Ziya Gökalp Anadolu Lisesinde, Diyarbakır İl Eğitim Tarihi Müzesi açıldı.

Milli Eğitim Bakanlığınca başlatılan uygulama çerçevesinde 81 ilin bazı okullarında eğitim tarihi müzeleri açılıyor. Diyarbakır’da ise eğitim Tarihi müzelerinden kabul gören Ziya Gökalp Anadolu Lisesinin müze açılışı Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun katılımıyla gerçekleşti.

EĞİTİM TARİH MÜZESİ

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, ülkenin eğitim tarihinin en köklü ve en güçlü eğitim kurumlarından biri olan lisede müze oluşturulduğunu söyledi. Ziya Gökalp Anadolu Lisesinin 1893'ten itibaren eğitimde hizmet verdiğini belirten Güzeloğlu, lisenin değişik dönemlerde Diyarbakır ve ülkesi için büyük hizmetler yapan öğrenciler yetiştirdiğini kaydetti.

Milli Eğitim Bakanlığınca başlatılan uygulama çerçevesinde 81 ildeki okullarda müze oluşturulduğunu işaret eden Güzeloğlu, şöyle konuştu:

12' YILLIK OKUL MÜZE

"Gerek Diyarbakır'da, gerek bölgemizde gerekse de tüm Türkiye'de bugüne kadar bir asrı aşan mazisiyle, yetiştirdikleriyle gerçek bir eğitim tarihi müzesi konumunu hak eden Ziya Gökalp Anadolu Lisemizde açıyoruz. İlk açıldığı yıldan bu yıla aynı çizgide, Diyarbakır ve Türkiye'nin eğitimde yüz akı. Tüm Türkiye'deki yüz okul arasında bu köklü geçmişiyle, derinliğiyle ve zenginliğiyle bunu hak eden bir eğitim kurumu."

ÜNLÜ İSİMLER MEZUN OLDU

Lisenin birçok ünlü, önemli ve değerli kişinin hayata hazırladığını ifade eden Güzeloğlu, "Bir dönem mezunlarının Kurtuluş Savaşı mücadelesindeki kahramanlığı ve hemen o sene mezun olacak o yıl ki gençlerimizin Kurtuluş Savaşı'na katılmalarından dolayı mezun veremeyen bir kahraman gazi okulumuz aynı zamanda." ifadelerini kullandı.

Daha sonra Vali Güzeloğlu, beraberinde İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan, Kayapınar Belediye Başkan Vekili Kaymakam Ozan Balcı, öğretmenler ve öğrencilerle müzede sergilenen geçmiş yıllara ait ders kitapları ve eğitim materyalleri, tarihi doküman, yayın, kitap, dergi, rehber, broşür, katalog, fotoğrafları inceledi.

Kaynak: Diyarbakır Söz