Görüş Bildir

Bilgi toplumunda eğitim değişimdir!

Bilgi toplumunda eğitim değişimdir!

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu: "Bilgi toplumunun temelindeki eğitimle, her bir bireyi değişim ve dönüşüm sürecine hazırlamanın sorumluluğunu hissediyoruz"

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, "Bilgi toplumunun temelindeki eğitimle, her bir bireyi değişim ve dönüşüm sürecine hazırlamanın sorumluluğunu hissediyoruz." dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen "Okul İdarecileri Değerlendirme Toplantısı"nda konuşan Güzeloğlu, eğitim yılı öncesi beklentileri ve yapılacak çalışmaları değerlendirmek için bir arada bulunduklarını söyledi.

Eğitimin önemine değinen Güzeloğlu, "Her bir çocuk gelecek için bir güvence ve umuttur. Tüm imkanları milli eğitim camiasının emrine tahsis edeceğiz. Bilgi toplumunun temelindeki eğitimle, her bir bireyi değişim ve dönüşüm sürecine hazırlamanın sorumluluğunu hissediyoruz." ifadelerini kullandı.

Güzeloğlu, tarih, sanat, yaşam ve edebiyatta özel bir yere sahip Diyarbakır'ın insanlık için de büyük önem taşıdığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Her dönem ihanet şebekesi ve terör örgütlerinin yapmak istediklerine icabet etmemesine rağmen bir arada yaşamanın adıdır Diyarbakır, çocuklarımızı Diyarbakırlılık bilincinde, kendine güvenen, kentine güvenen, milli ve manevi değerlerini özümseyen, rekabet edebilen bir duruşta yetiştirmenin bir adıdır. "

Diyarbakır Milli Eğitim Müdür Doç. Dr. Feysel Taşçıer de yeni eğitim öğretim yılına ilişkin hedeflerini anlattı.

Gazetecilerle basın kahvaltısı

Öte yandan Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlenen toplantıya Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. Feysel Taşçıer, müdür yardımcıları, yöneticiler ve basın mensupları katıldı. Toplantıda Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2019-2020 faaliyet raporu açıklandı. 5 başlık altında açıklanan raporda, akademik durum, insan kaynakları, destekleme ve yetiştirme kursları düzenlemesi, meslek ve teknik okulların üretim kabiliyeti hayata geçirilmesi ve 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı projeleri başlıkları yer aldı.

Toplantıda konuşan Doç. Dr. Taşçıer, Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu, kent genelinde bulunan bütün okul müdürleri ile beraber çalışmalar sürdürdüklerini söyledi. Doç. Dr. Taşçıer, "LGS eylem planında, özellikle hafta sonu kurslarımızın okullarımızda müdürlerimizin kontrolü ve şube müdürlerimizin denetimi ile çok sıkı takip edeceğiz. İlde 20 yöneticimizin her birine 20 okulu zimmetliyoruz, hazırladığımız rehberlik ve izlenimi yönetmesi doğrultusunda raporlayacak. Yöneticilerimiz baskın türü olmayıp denetlemenin sağlıklı olması için ve ortamında daha sağlıklı denetlememiz için bunu yapacağız. Habersiz öğretimin olduğu günlerde gidecek, okulların öğretmen odasından lavabolarına kadar denetimler titizlikle yapılacak. İlimiz Avrupa Birliğinin desteklediği çeşitli projelerde son derece geri. Diyarbakır valimizin talimatı ve desteği ile üniversite iş birliği ile ilk defa ilimizde bilim fuarına ev sahipliğini yapmak istiyoruz. Eğer bunu başarabilirsek Diyarbakır için, proje eksenli fuarlar, festivaller ve yarışmalara Diyarbakır'ın ev sahipliği yapmasını istiyoruz" dedi.

Taşçıer daha sonra okullardaki sıkıntılardan bahsederek