Görüş Bildir

Bu okul kendi elektriğini üretiyor

Bu okul kendi elektriğini üretiyor

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, okulun çatısına yerleştirilen güneş panelleri ve rüzgar gülüyle enerji ihtiyacının yarısını karşılıyor.

Okul yönetimi, güneş enerjisi sistemiyle aylık 10 bin lira olan elektrik faturasını 5 bin liraya düşürdü

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının (DAKA) desteklediği projeyle enerji ihtiyacının yarısını kendisi karşılıyor.

Okulun elektrik ihtiyacını güneş enerjisinden üretmeyi planlayan okul idaresi, "Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanılması Programı" kapsamında proje hazırlayarak DAKA'ya sundu.

Okul Müdürü Ekrem Erliğ, 200 bin lira bütçeli olan projenin kabul edilmesiyle okulun çatısına 260 güneş paneli ve rüzgar gülü yerleştirerek, enerji üretimine başladıklarını söyledi.

KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETİYOR

Kurdukları sistemli 60 kilowat elektrik ürettiklerini belirten Erliğ, "Şu anda ürettiğimiz enerjiyle ihtiyacımızın yüzde 50'sini karşılıyoruz. Okulun çatısındaki rüzgar gülü ise öğretmenler odasının gün tüm aydınlatmasını sağlıyor. Güneş panellerinin bakımı ise okulumuzun elektrik bölümü öğrencileri tarafından yapılıyor." diye konuştu.

Erliğ, projeyle elektrik faturalarının 10 bin liradan 5 bin liraya düştüğüne dikkati çekerek, şöyle dedi:

"Üretilen elektrik elektrik işletmesine satılıyor. Projemiz, Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanılması Programı kapsamında kabul edildi. Biz de sistemimizi kurduk. Sanayi makinelerinin de bulunduğu okulda, 60 kilowat enerji üreten sistem ihtiyacımızın yüzde 50'sini karşılamaktadır. 6 yıl içinde sistem kendisini amorti edecek. Sistemimizin kurulmasında destek verenlere teşekkür ederiz."
Etiketler: | | |