Görüş Bildir

Çiçek kesen" elleriyle "çiçek çizmeyi" öğretmek istiyor

Çiçek kesen

Ekonomik sıkıntılar nedeniyle eğitimine ara veren ancak çiçek seralarında iş bulunca açık öğretim lisesine başlayan 25 yaşındaki Şırnaklı Kadriye Tantik, resim öğretmeni olmak istiyor.

Daha iyi iş bulma umuduyla yaklaşık 18 yıl önce Şırnak'tan Antalya'ya göç eden babası ve aile fertleriyle küçük yaşta büyükşehrin yolunu tutan Kadriye Tantik, çiçek seralarının hünerli işçilerinden biri.

Dokuz çocuklu bir ailenin kızı olan ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle eğitimine ara vermek zorunda kalan ancak çok sevdiği resimden asla vazgeçmeyen Tantik, bir süre önce başladığı açık liseyi tamamlayarak üniversite kazanıp resim öğretmeni olmak çocukluk hayalini gerçekleştirmek istiyor.

Kestiği, ayıkladığı çiçeklerin birçoğunun resmini çizen Tantik, çiçekle haşır neşir olmayı da onların resimlerini çizmeyi de çok sevdiğini söyledi. İlk ve ortaokulu Antalya'da tamamladığını anlatan Tantik, şöyle devam etti:

RESİM ÖĞRETMENİ OLMAK İSTİYOR

"Resim derslerim çok iyiydi. Kendime resim öğretmenliğini hedef olarak belirledim. Sürekli resim öğretmeni olduğumu, öğrencilerime resim yapmayı öğrettiğimi hayal ettim ancak 9 çocuklu bir ailenin en büyük evladıyım, diğer kardeşlerimin de okuması gerekiyordu. Ekonomik sıkıntılar nedeniyle liseye gidemedim, eğitime ara vermek zorunda kaldım."

Hayalini gerçekleştirmek için paraya ihtiyacı olduğunu ve iş aradığını dile getiren Tantik, bir arkadaşının vasıtasıyla çiçek seralarında işe başladığına işaret etti. İlk etapta çok zorlandığını söyleyen Tantik, "Çiçek ile ilgili hiçbir şey bilmiyordum ama zamanla öğrendim. Zaman zaman 40 derecenin altında seralarda, arazide, zaman zaman da depoda çalıştım. Bugün depo şefi olarak görev yapıyorum." diye konuştu.

Para kazanmaya başlayınca ilk olarak açık öğretim lisesine başvurduğunu anlatan Tantik, "Biraz para biriktirdim ve heyecanla liseyi nasıl bitirebileceğimi araştırdım. Açıktan lise eğitimine başladım, bu yıl üçüncü sınıftayım. Gelecek yıl üniversite sınavına girip, Güzel Sanatlar Fakültesini kazanmak istiyorum. Kestiğim, uğraştığım çiçeklerin resimlerini çiziyorum, inşallah resim öğretmeni olunca bu bana ayrı bir güç verecek." ifadelerini kullandı.


Etiketler: | |