"Deneme sınavları ile LGS'nin provasını yapın"

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümü Koordinatörü Sibel Durak, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavına sayılı günler kala öğrencilere ve ebeveynlerine önerilerde bulundu. Uzun süredir sınavlara hazırlanan gençlerin en sık yaptığı hatalardan birinin sınav yaklaştıkça çalışma tempolarını düşürmeleri ya da çalışmayı bırakmaları olduğunu söyleyen Durak, "Vazgeçmeden çalışmaya devam edin. Eğer psikolojik olarak rahat hissediyorsanız son güne kadar ders çalışabilirsiniz. Deneme sınavları ile LGS'nin provasını yapın" dedi.

LGS sınavına sayılı günler kaldı. 4 Haziran'da yapılacak sınavın ardından bu uzun maratonun en önemli kısmının sona ereceğini belirten Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümü Koordinatörü Sibel Durak, sınav öncesinde dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgi verdi. Uzun süredir sınavlara hazırlanan gençlerin en sık yaptığı hatalardan birinin sınav yaklaştıkça çalışma tempolarını düşürmeleri ya da çalışmayı bırakmaları olduğunu söyleyen Durak, "Vazgeçmeden çalışmaya devam edin. Eğer psikolojik olarak rahat hissediyorsanız son güne kadar ders çalışabilirsiniz" ifadelerini kullandı.

"DENEME SINAVLARINA LGS SAATLERİNDE BAŞLAYIN"

Her gün gerçek sınavın bir provası gibi düşünerek deneme sınavı yapılmasını öneren Durak, "Vücut saatini sınavın başlangıç saati olan 09.30'da ve 11.30'da soru çözüyor olmaya alıştırmak için deneme sınavlarına bu saatlerde başlamaya özen gösterin. Masanızda kurşun kalem, silgi, kalemtıraş, suyu hazır bulundurun. Sınavı uyguladığınız alana girilmemesi yönünde çevrenizdekileri bilgilendirin. Alarm kurup kendinize Sözel Bölüm için 75 dakika, Sayısal Bölüm için 80 dakika süre verin ve sınav bitti alarmı çalıncaya kadar masadan kalkmamaya özen gösterin. Deneme sınavının ardından yanıtlarınızı kontrol edin. Boş bıraktığınız ve yanlış yaptığınızın soruların doğru cevaplarını mutlaka araştırın, bu en kalıcı öğrenme yöntemlerinden biridir. Konu tekrarları yapın. Önceki çalışmalarınızda aldığınız önemli notların üzerinden geçin" dedi.

"DIŞARIDA YEMEK YEMEKTEN KAÇININ"

Sınava hazırlanmanın sadece çalışmak anlamına gelmediğini dile getiren Durak, psikolojik ve bedensel olarak da sınava hazır olmak gerektiğini belirtti. Öğrencilerin sınav öncesi kafasını dağıtmak amacıyla aşırı yorucu etkinliklerden kaçınması gerektiğinin altını çizen Durak, normalde yapılan faaliyetler dışında etkinlik planlanmamasını, aşırı derecede çay, kahve gibi uyarıcı içeren maddelerden ve sakinleştirici ya da uyarıcı niteliği taşıyan ilaçlar kullanmaktan kaçınılmasını önerdi. Beslenmenin önemine de değinen Durak, "Sınav günlerinde beslenmeye yönelik yapılacak değişiklikler metabolizmanızı olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle sınav yakın dışarıda yemekten kaçının. Bol bol su için. Beynimizin yüzde 90'ı sudan oluşur. Sınava hazırlık sürecinde bol su içmek düşünme gücünüzü arttırmada çok faydalı olacaktır" açıklamalarında bulundu.

"ENDİŞELENMEK YERİNE HEDEFE ODAKLANIN"

Öğrencilerin konuşma ve davranışlarıyla sınava yönelik kaygılanmasına neden olan insanlarla görüşmemesi gerektiğini hatırlatan Durak, "'Ya kazanamazsam, ailem ya da arkadaşlarım ne der? Çok eksiğim var. Çok az zaman kaldı' gibi şeyleri düşünmek yerine hedefe odaklandığınızda kısa sürede neleri başarabileceğinizi düşünün. Eksik konularınızın neler olduğunu tespit ederek çalışma sürecinizi nasıl daha verimli hale getireceğinizi planlayın" ifadelerini kullandı.

"ÇOCUKLARIN YANINDA STRES YARATAN TARTIŞMALARDAN UZAK DURUN"

Durak, bu dönemde ebeveynlere düşen görevleri ise şöyle sıraladı:

"Çocukların rutinini bozmamaya özen gösterin. Onların çalışma, uyku, dinlenme, yürüyüş yapmak gibi faaliyetlerini düzenlemelerine destek olun. 'Şunu yap, bunu hala yapmadın mı?' gibi olumsuz yönergelerle sorgulama yapmayın. Stres yaratacak konuşmalardan, tartışmalardan uzak durun. Sakin kalıp, çocuklarınıza yanlarında olduğunuzu hissettirin."

Kaynak: Diyarbakır Söz