Görüş Bildir

Kürtçede form eksikliği oyunu

Kürtçede form eksikliği oyunu

Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren ve Eğitim-Bir-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ramazan Tekdemir, okul müdürlüklerinde seçmeli derslerle ilgili verilen formlarda eksikliklerin olmasıyla ilgili konuştu.

Diyarbakır Baro Başkanı Avukat Nahit Eren, Kürtçe seçmeli derslerle ilgili olarak verilen formlarda Kürtçe ve Zazaca seçeneğinin olmaması durumuyla ilgili  görüşlerini aktardı.

“FORMDA KÜRTÇENİN OLMAMASI SUÇTUR”

Söz konusu durumun eğitim-öğretim hakkının engellenmesi demek olduğunu kaydeden Eren, şu ifadeleri kullandı:

“Şöyle bir şey var; iktidar tarafından büyük bir heyecanla dile getiriliyor. Türkiye’de 20212 yılından bu yana Kürtçenin seçmeli ders olarak seçilip bu konuda eğitim verilebileceğine dair. İktidara yakın medya tarafından sürekli haberleştirilen bir konu. ‘Bu iktidar döneminde hiçbir zaman Kürtçeye yönelik bir asimilasyon ya da Kürtçe karşıtı bir tutum olmadı.’ Böyle deniliyor. Hoca sorunu vardı deniliyordu ama bu alanda kadro açılmadığını çok iyi biliyoruz. Halbuki Artuklu Üniversitesi’nde birçok kişinin mezun olup bu alanda eğitim aldığını biliyoruz.

Son zamanlarda yeni bir problem var. Okullarda seçmeli derse yönelik verilen formlarda Kürtçenin ya da Zazacanın yer almadığını, eksik verildiğini ve dil isimlerinin yazılmadığını biliyoruz. Hatta bazılarında dil eğitimine yönelik hiçbir şey yazılmadığını görüyoruz. Bu suçtur.

“DİYARBAKIR BAROSU OLARAK SÜRECİN TAKİPÇİSİYİZ”

Bir okulun sorumlusu olarak MEB’in tüm seçmeli derslerinin isimlerini öğrenci ya da velilerin önüne koymak zorundasınız. Bu tercihi kendisine sunmanız gerekiyor.

Bu bir anayasal haktır, bir eğitim hakkıdır. Yoksa öbür şekliyle eğitim öğretim hakkının önüne geçmiş oluyorsunuz. Bu anlamda biz Diyarbakır Barosu olarak bize gelen şikayetler ve talepler konusunda sürecin takipçisiyiz.

“VELİLER ÖZGÜRDÜR, TERCİH VE SEÇME HAKKI VELİNİNDİR”

Eğitim-Bir-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ramazan Tekdemir de verdiği demeçte tercih ve seçme hakkının veliler ve öğrencilerin elinde olduğunu belirtti.

Tekdemir, okul idarelerinin gereğini yapmak zorunda olduklarını kaydederek şu değerlendirmede bulundu:

“MEB’in il milli eğitim müdürlükleri aracılığıyla okullara gönderdikleri formlara ulaşılabilir. Okul idarelerinde var olan mevcut formlarda öğrencilerin seçebileceği seçmeli dersler sıralıdır. Dolayısıyla bu seçmeli derslerle ilgili velileri aydınlatmanın öğrencilerin seçebileceği derslerle ilgili bilgi aktarımının değerini taktir ediyoruz, önemsiyoruz. Bu anlamda herhangi bir kısıtlamaya gitmenin, velileri eksik bilgilendirmenin çok yanlış sonuçları olur.

"KENDİNİ VELİNİN YERİNE GEÇİRMEK SUÇTUR"

Kürtçe dersleri için ister Kurmanci ister Zazaki ister Kuranı Kerim ister Temel Dini Bilgiler olsun, hangi seçmeli derslerin seçileceği konusunda tercih hakkı velinindir. Dolayısıyla kendini veli yerine geçirmenin hiçbir gereği yok, yanlıştır ve suçtur. Bu anlamda ilimizde bize herhangi bir şikayet ulaşılabilmiş değil. Ama okul idaresi tarafından herhangi bir kısıtlama yapıldığına dair bir şikayet varsa ilgili yerlere başvurulmalı.

Bu noktada tüm velilere çağrımız şudur: Çocuklarımızın alabileceği seçmeli derslerle ilgili tabloyu görebilirler, okul idareleri bu tabloyu vermekle yükümlüdürler. Veliler özgürdür, tercih ve seçme hakkı velinindir. Okul idareleri de veliye yardımcı olmak zorundadır.
Etiketler: |