Görüş Bildir

Kürtçeye üç kontenjan mı?

Kürt Dili ve Edebiyatı bölümüne sadece 3 kontenjan ayırmasına tepki gösteren Kürt Dil Platformu Sözcüsü Şerefhan Ciziri, 'Bahane üretmeyin. Gereğini yapmıyorsanız açıkça çıkın söyleyin' dedi

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB)  açıkladığı 15 bin öğretmen atamasına ilişkin branş dağılım kontenjanı yaşanan sorunu gözler önüne serdi. Ayrılan kontenjana göre Arapça dili için 314, İngilizce 857, Almanca 171, Türkçe 698, Fransızca 3, İspanyolca 2 ve İtalyanca, Çince, Korece, Farsça ve Rusça için birer öğretmen ataması yapılacak. Ülkede en çok kullanılan Kürtçe'nin Kurmancî lehçesine 2, Kirmançkî (Zazaki) lehçesi için ise 1 kontenjan ayrıldı.

CİZİRİ: BİN 500 ÖĞRETMEN ATAMA BEKLİYOR

Kürt Dil Platformu Sözcüsü Şerefxan Ciziri, MEB’in Kürtçe öğretmenliği bölümü için kontenjan ayırmamasına tepki gösterdi. Kürt Dili ve Edebiyatı bölümünü bitiren öğretmenlerin atama beklediğini ifade eden Ciziri, “Mezun olanlar atanmadı. Bu konu artık kronik bir hal almaya başladı. Bir tarafta bölüm var mezunlar oluyor, bir taraftan da mezun olanlar atanmıyor. Kürtçe eğitmen atanmaması kısır döngüye dönüştü. Elimizdeki bilgilere göre Kürt Dili ve Edebiyatı bölümünü bitiren bin 500 öğretmen atama bekliyor. Mademki böyle bir hak var, mademki bu alandan mezun olan öğretmenler var o zaman gereğini yapın” dedi.

“ARTIK BAHANE ÜRETMEYİN”

Kürt Dili ve Edebiyatı bölümünü bitiren çok sayıda öğretmenin kendilerine gelerek atama beklediklerini ancak atanmadıklarını söylediğini aktaran Ciziri, “İdareciler ile yaptığımız görüşmelerde ise ya öğrenci ya da öğretmen yok diyorlar. Evet, öğretmen var ama atanmıyor. Bu alanda öncelikle öğretmen, sınıf ve öğrenciye ihtiyaç var. Kürtçe eğitim bir haktır. Bu şekilde olmaz. Son birkaç yıldır devletin, iktidarın yaklaşımı bu yönde. Buradan sesleniyoruz. Artık bahane üretmeyin. Madem ki reform yaptığınızı söyleyip işte Kürt dili ve edebiyatı bölümleri açtığınızı söylüyorsunuz o zaman gereğini yapın. Gereğini yapmıyorsanız açıkça çıkın söyleyin” ifadelerini kullandı.
Etiketler: |