Görüş Bildir

Makamına yakışmadı

Makamına yakışmadı

Milli Eğitim Bakanı Özer’in okul müdürünü azarlamasına tepki gösteren Eğitim-Bir-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Tekdemir: “Makamına ve sorumluluğuna yakışmayan bir öfke patlamasıydı”

DİYARBAKIR-Milli Eğitim Bakanı Özer’in okul müdürünü azarlamasına tepki gösteren Eğitim-Bir-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Tekdemir “Orada sayın bakan okul ziyaretinde bulunuyor. Özenle seçilmiş iyi okullar gezdiriliyor. Sanki okul idaresi bir talepte bulunsaydı sorun çözülecekmiş gibi bir konfor içinde konuşuyor, gerçekte böyle değil. Diyarbakır’da bin 755 okul var, temizlik işi için İş-Kur 599 çalışan verdi. Yani üç okula bir çalışan düşüyor. 270 kişilik ek bir alım daha olacak ama bu da çok yetersiz. Okulların ciddi anlamda sorunları var. Çocuklar için sosyal imkânlar anlamında yetersizlikler var.” diyerek tepki gösterdi.

Sorumluluğuna ve makanı yakışmadı                                                                      

Ödenek konusunda sıkıntılar yaşandığına da dikkat çeken Tekdemir, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ödenekler konusunda, okul bütçesi uygulaması olmadığı için bütçe ayrılmadığı için eksiklikleri var. Bunları bileşenler ya da okul aile birliği ya da hayırsever ile gidermeye çalışıyorlar. Bu da okul yöneticilerini dilenci pozisyonuna düşürüyor. Sürekli seferber olan okul idaresinin enerjisi kayboluyor. Okulların teneffüs vakitlerinde öğrencilerin dinlenebilecekleri, oyun parkurları, birtakım spor tesisleri gibi imkânlar yetersiz. Eğitim sadece bir akademik aktarımdan ibaret değil. Biz okullara bir sosyal aktarım mekanları olarak misyon da veriyorsak buraların içinde sosyal ve sportif imkanları ve donatıları, malzemeleri, tesisleri kurmak lazım. Bunun için de ödeneğe ihtiyaç var.”

“Bakanın davranışına çok içerledim”

Eğitim Bir Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ramazan Tekdemir, Bakan Özer’in okul müdürünü azarlamasıyla ilgili ise şunları söyledi: “Çok içerledim. Bir öfke patlaması ile öfkesini kontrol etmeyen bir bakan profili ise bu makamın şanına ve sorumluluk değerine yakışmayan bir tepki. Gerçekten okul idaresini ve milli eğitim yetkilisini hizaya çekmek ve haddini bildirmek gibi ise bu bir zafiyettir. Sorumluluk makamında yer aldığının farkında olarak davranışlarını tutarlı ve kontrol edilebilir seviyede tutması gerekiyor. Örnek olmamız gereken çocukların ve kentin protokolünün önünde bu diyaloğun oluşması bir talihsizliktir. Bakan beyin bu diyaloğun tahribatını onaracak bir özel girişimi de kameralara göstermesi gerektiğini düşünüyorum. Sorunu gidermesi adına bunu telafi etmesi lazım.”