24

MEB, Türkçe ve İngilizce eğitim platformu açtı

Millî Eğitim Bakanlığı, Türkçe Eğitim Platformu ile öğrencilerin İngilizce becerilerinin geliştirilmesi için İngilizce Eğitim Platformu geliştirdi.

MEB, Türkçe ve İngilizce eğitim platformu açtı

Millî Eğitim Bakanlığı, turkce.eba.gov.tr internet adresi üzerinden ulaşılabilen Türkçe Eğitim Platformu'nu hayata geçirdi. MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen, teknoloji destekli dil öğrenimi ve öğretiminde okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim seviyesindeki öğrencilerle öğretmenlerin faydalanabileceği platformda, elektronik araçlarla kullanılmak üzere tasarlanan çeşitli içerikler sunuluyor.

İngilizce Eğitim Platformu'na bakıldığında ise teknoloji destekli yabancı dil öğrenimi ve öğretiminde okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim seviyesindeki öğrencilerin yanı sıra öğretmenlerin de faydalanabileceği bir tasarım görülüyor. Platformda, elektronik araçlarla kullanılmak üzere tasarlanan içerikler sunuluyor.

Yine Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen platforma ingilizce.eba.gov.tr adresinden ulaşılabiliyor. Platformda, dijital içeriklerle desteklenen ve tekrar kullanılabilen içerikler bulunurken ayrıca platforma yüklenen uygulamalar IOS, Windows ve tablet işletim sistemlerinde görüntülenebiliyor.

EĞİTİM PLATFORMU

Platformun oluşum aşamasında öğrencilere karmaşık gelen kelimelerin kısaca anlatıldığı "Confusing Word" adlı 10 videolu bir paket program hazırlandı. İngilizce Eğitim Platformu; "Reading Books, Have Fun, Materials, Course Materials, Support Materials" adlı 5 kategoriden oluşuyor. Her kategori kendi içinde farklı ve zengin içerikler barındırıyor. "Reading Books" bölümünde öğrencilerin İngilizce okuma becerilerini geliştirmeleri amacıyla A1 ve A2 seviyelerinde görsel öğelerle desteklenerek hazırlanmış PDF kitaplar bulunuyor.

"Have Fun" bölümünde öğrencilerin günlük hayatta kullandıkları sözcükleri eğlenerek daha da çeşitlendirecekleri Games, Puzzles, Flashcards ve Letters alt sekmeleri yer alıyor. "Materials" bölümü öğrencilerin İngilizceyi görsel ve işitsel öğeler yardımıyla pekiştirebilecekleri içeriklerle destekleniyor. Course Materials bölümünde 2. sınıftan 12. sınıf seviyesine içeriklerin yer aldığı TRT EBA videoları, Support Materials bölümünde ise ilköğretim öğrencileri için Zury Etkileşimli İçerik Projesi kapsamında hazırlanan İngilizce Süreç Değerlendirmeye Yönelik Etkinlik Kitabı sunuluyor. Etkileşimli içeriklerle zenginleştirilen kitapta, "Zürafa Zury" ve arkadaşlarının maceraları anlatılıyor. Platforma yönelik içerik üretim çalışmaları devam ediyor. 

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.