Görüş Bildir

Seçmeli ders seferberliği

Peygamber Sevdalıları Platformu, Kur'an-ı Kerim, siyer ve temel dini bilgiler derslerinin seçilmesi konusunda genel bir seferberlik ilan ettiklerini belirterek, herkesin bu derslere ilgi göstermesi gerektiğini açıkladı.

Tahir KARAKEÇİ

DİYARBAKIR-Ortaokul ve liselerde seçmeli ders olan Kur'an-ı Kerim, Hz. Muhammed'in (sav) hayatı ve temel dini bilgiler derslerini tercih tarihinin 24 Şubatta son bulması nedeniyle,  Peygamber Sevdalıları Platformu öğrenci ve velilere yönelik katılım sağlanması ve tercih yapılması yönünde seferberlik başlattı.

SEÇMELİ DERS İÇİN

Peygamber Sevdalıları Platformu Eğitim İşleri Başkanlığı konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, bu derslerin seçilmesi konusunda genel bir seferberlik ilan ettiklerini bildirdi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Dinimizin esasını oluşturan Kur'an-ı Kerim, siyer ve temel dini bilgiler derslerinin okullarda seçmeli ders olarak okutulması önemli bir adım olmasına rağmen ilginin yetersiz ve duyarlılığın az olduğunu müşahede etmekteyiz. Her gün okumamız ve mütalaa etmemiz gereken bu derslerin esasında zorunlu olarak okutulması gerekir. Müslüman halkımızın söz konusu derslere yoğun ilgi göstermeleri dini bir vecibedir. Bizler bu dersleri hayatımızın tüm alanlarında tatbik etmenin bilincinde olmalıyız. Yılın belli dönemlerinde gündem yapılmasını nakıs olarak görüyoruz. Peygamber Sevdalıları Platformu olarak bu derslerin seçilmesini genel bir seferberlik ve gündem konusu şeklinde ilan ediyor, herkesin buna ilgi göstermesini umuyoruz."

KUR'AN-I KERİMİ ÖĞRENMEK

Kur'an-ı Kerim ve Hz. Peygamber'in hayatının yeni nesil tarafından öğrenmesinin hayati bir önem içerdiği ifade edilen açıklamada "Aksi halde var olan bu imkânlar bir hiç uğruna yok edilebilir. 'Bu, Allah'tan bir lütuf ve nimettir. Allah her şeyi bilir, hüküm ve hikmet sahibidir.' (Hucurat-8) ayetinde olduğu gibi Allah'ın verdiği nimetlere şükretmek, değerlendirmek ve sahip çıkmak kulun rabbine olan itaat ve bağlılığının göstergesidir. Bu nedenle yeni neslin Kur'an-ı Kerim ve siyeri öğrenmesi, yaşaması hayati bir öneme haiz olup, İslami bir geleceğe yatırım olacaktır." denildi.