Tavrınızı olumlu koyun!

Uzmanlar, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı (TEOG) öncesinde sınava girecek adaylara uyarılarda bulundu. Prof. Dr. Pınar Yurtbaşı, “Tüm test boyunca olumlu tavrınızı koruyun. Kaygılı hissetmeye başlarsanız, rahatlamak için birkaç kez derin nefes alıp verin. Dikkatinizi kendi kağıdınıza verin.” dedi.

Tavrınızı olumlu koyun!

DİYARBAKIR-TEOG’un 27-28 Nisan'da, 1 milyon 174 bin 427 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirileceğini hatırlatan Prof. Dr. Pınar Yurtbaşı, oluşabilecek kaygı ve strese karşı öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Yurtbaşı, “Sınava hazırlanırken ve sınava girerken heyecanlanmak son derece doğaldır. Bu heyecanın çok fazla olması, sınav kaygısı olarak adlandırılır ve öğrenciler arasında oldukça yaygındır. Sınav kaygısı çalışmayı engelleyebilir, öğrenmeyi ve hatırlamayı zorlaştırabilir. Sınav kaygısı üstesinden gelinebilir ve düzeltilebilir bir sorundur. Sorunun bilinmesi halinde daha kolay baş edilebilir.” tavsiyesinde bulundu.

ODAKLANMIŞ SOLUNUM, RAHATLATIYOR

Sınav öncesi ve sınav sırasındaki fiziksel gerginliğin üstesinden gelmek için odaklanmış solunumun, rahatlamasına ve enerjinin artmasına yardımcı olacağını belirten Yurtbaşı, ciğerlerdeki tüm havayı boşaltmakla başlanılabileceğini söyledi. Akciğerlerin tamamıyla boşaldığını hissedene kadar, nefes vermeye devam edin tavsiyesinde bulunan Yurtbaşı, konuşmasına şu şekilde devam etti: “8' kadar sayarak burnunuzdan nefes alın. Omuzlarınızı aşağıya indirin ve göğüs kafesini doldurmaya odaklanın. Genişlediğini hissettiğinizde, karnınızı içine doğru itmeye başlayın. Göğüs kafesiniz aşağıya indikçe ve aşağı taraftaki basınç arttıkça vücudunuzun alt tarafının da genişlediğini hissedeceksiniz. Yavaşça nefes verin, sanki bir muma üflermiş gibi. Solunuma bu şekilde odaklanmak zihnin odaklanmasına da yardımcı olur.”

SINAV BOYUNCA OLUMLU TAVRINIZI KORUYUN

Prof. Dr. Yurtbaşı sınavlarda stres ve kaygı gibi olumsuz sonuç doğurabilecek psikolojik durumları ortadan kaldırmak noktasında genel önerilerini şu başlıklarda sıraladı:

“Hazırlanarak gelin, geç kalmayın, zamanından önce sınav yerine varmış olun.

Tüm test boyunca olumlu tavrınızı koruyun. Kaygılı hissetmeye başlarsanız rahatlamak için birkaç kez derin nefes alıp verin. Dikkatinizi kendi kağıdınıza verin.

Sınav sorularını ilk gördüğünüzde, tüm sorulara çabucak bir göz atın ki zamanınızı daha etkin bir şekilde kullanabilesiniz.

Kolay soruları cevaplayarak sınava başlayın. Bu size güven verir ve sınavın geri kalanı için zaman kazandırır. Tek bir soru için çok fazla zaman harcamamaya çalışın.

Acele etmeden hızınızı kendinize göre ayarlayın. Sorunun tamamını okuyun ve anahtar kelimeleri arayın.

Zor sorulara geri dönün. Kolay soruları yaparken, bilinçaltınız zor soruları bir yandan cevaplamaya çalışıyor olacaktır. Ayrıca, sonraki sorularda, öncekileri çözmenize yarayacak faydalı ve gerekli bilgiler olabilir.

Sizden önce bitiren olursa endişelenmeyin. Kendi sınavınıza odaklanın.”

Kaynak: Diyarbakır Söz