Görüş Bildir

Vanlı çocuklar, Avrupa filmlerine büyük ilgi gösterdi

Vanlı çocuklar, Avrupa filmlerine büyük ilgi gösterdi

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu ile Van Ticaret ve Sanayi Odası AB Bilgi Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirilen 'Avrupa Çocuk Filmleri Festivali' büyük ilgi gördü. Özellikle konteyner kentlerde kalan depremzede çocuklarla beraber, 3 gün süren festivalde 750 çocuk film izledi.

Avrupa Çocuk Filmleri Festivali, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Maurice Ripert, Van Belediye Başkanı Sabri Abi, Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mirza Nadiroğlu'nun katıldıkları açılış töreni ile başladı. AB Türkiye Delegasyonu ile Van Ticaret ve Sanayi Odası AB Bilgi Merkezi işbirliğiyle 'Türkiye'de Avrupa Birliği Bilgi Merkezleri Ağının Desteklenmesi Projesi' kapsamında düzenlenen Avrupa Çocuk Filmleri Festivali'ne, konteyner kentlerde bulunan çocuklar ağırlıklı olarak katıldı. Üç gün boyunca ücretsiz film gösterimi gerçekleştirilen etkinlikte 'Don Kişot', 'Arthur' ve 'Minimoylar' ile 'Kediler Şehri' isimli çocuk filmleri gösterimi yapıldı. Festivale katılan çocuklara ücretsiz çanta, boyama kitapları ve kalemleri, puzzle gibi promosyon malzemeleri dağıtıldı.

AB KONUSUNDA BİLGİLENDİRDE

Festivalde konuşan VATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mirza Nadiroğlu, Van AB Bilgi Merkezi olarak, 7 yıldan bu yana toplumun bütün kesimlerini AB bilgisine ulaştırmaya çalıştıklarını söyledi. Nadiroğlu, ''Bazen konferanslar düzenledik, bazen yarışmalar yaptık, bazen de eğitim seminerleri düzenledik. Tüm bu çalışmalarda tek amacımız, toplumumuzu AB konusunda bilgilendirmek oldu. Bildiğiniz gibi, AB üyeliği ülkemizin en önemli projelerinden biridir. Ülkemizin AB üyeliğinin zor bir süreç olduğunu biliyoruz. Ancak son zamanlarda yapılan çalışmalar, yasal düzenlemeler ve uygulamalar ülkemizin çağdaş ve modern bir ülke olmasında önemli bir yol almıştır. Bizler de geleceğimiz olan çocuklarımıza daha yaşanabilir bir ülke ve dünya için gayret göstermeliyiz. Bu kapsamda, çocuklarımızın bugün yaşadığı mutlulukların her zaman olması için çalışmalıyız. Festivalimizin tüm çocuklarımıza güzellikler getirmesini diliyorum.'' dedi.

SİNEMA FİLİMLERİ SEVİNDİRDİ

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Jean-Maurice Ripert ise Fransız vatandaşı olduğunu belirterek, "Bizler Türkiye'nin yakın bir dönemde AB üyesi olmasını istiyoruz. Şu an için hepiniz Avrupa'ya gidemezsiniz, yaş olarak çok küçüksünüz. O sebepten dolayı biz Avrupa'yı sizin ayağınıza getirmeye çalışıyoruz. Umarım bizim çocuklarımız Fransa'da, İsveç'te, İngiltere'de, İspanya'da bu filmlerin tadını nasıl çıkardıysa sizler de aynı şekilde buraya getirdiğimiz filmlerin tadını çıkarırsınız. Siz bizim geleceğimiz olduğunuz için size söz veriyoruz Türkiye'yi AB'ye üye yapmak için çok çalışacağız.'' diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından, Büyükelçi Jean-Maurice Ripert, Belediye Başkanı Sabri Abi ve VATSO Başkanı Mirza Nadiroğlu, çocuklarla birlikte 'Don Kişot' isimli animasyon filmi izledi.
Etiketler: | | |