Görüş Bildir

YÖK kaldırılıyor, YÖK’ün yerine ne gelecek?

YÖK kaldırılıyor, YÖK’ün yerine ne gelecek?

AK Parti, CHP ve MHP'den vekillerin oluşturduğu Anayasa Komisyonu’nun çalışmaları sonucu mini Anayasa Paketi oluşturuldu. Pakete göre YÖK’ün kaldırılmasında anlaşmaya varıldı ancak YÖK’ün yerine nasıl bir yapılanmaya gidileceği belirlenemedi.

AK Parti, CHP ve MHP'nin hukukçu isimlerinin oluşturduğu Anayasa Komisyonu, mini Anayasa paketine ilişkin taslak metni ortaya çıkardı. Partiler YÖK'ün kaldırılması konusunda uzlaşmaya vardı. Ancak YÖK'ün yerine nasıl bir kurumun oluşturulacağı henüz netlik kazanmadı.

Komisyonda en yoğun mesai ise Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) yapısına ilişkin düzenleme için verildi. HSYK'nın ikiye bölünmesi kararından, üyelerle yapılan toplantının ardından vazgeçildi. Kürsü hakimlerinin seçim yapmamaları konusunda uzlaşma sağlanırken, adalet bakanı ve müsteşarının kurul üyesi olup olmaması ve HSYK'da üye seçimini Meclis’in hangi yöntemle yapacağı konusu liderlere bırakıldı.

Komisyonda, milletvekili seçiminin 5 yıla çıkarılması konusunda uzlaşma sağlandı. Ancak CHP yerel seçimlerin bir yıl erkene çekilmesine karşı.

İçişleri Bakanlığı'na bağlanan jandarma genel komutanının Milli Güvenlik Kurulu’nda (MGK) asıl üyelikten çıkarılması konusunda da son söz liderlerde olacak.

KAYNAK: ntv.com.tr