Görüş Bildir

65 yaş aylığını almak artık daha kolay

65 yaş aylığını almak artık daha kolay

65 yaşında olup hiçbir yerden geliri olmayanlara bağlanan maaş için belirlenen şartlar gevşetildi. Artık evde yaşayan herkesin gelirine bakılmayacak.

Geliri olmayan yaşlılar için 65 yaş maaşını almak için önceden hanedeki herkesin gelirine bakılıyordu. Şimdi ise bu aylığı kazanan kişinin eşinin gelirine (kira gibi) bakılacak. Eğer kişi başına düşen gelir 392 liranın altındaysa maaş bağlanacak.

65 yaş aylığı alabilmek için, kişinin hiçbir sosyal güvencesi olmayacak. Yani emekli olan, Sosyal Güvenlik Kurumu'dan (SGK) dul veya yetim aylığı alan, herhangi bir işte çalışan maaş alamaz. Bunun yanında, nafaka alan kişiler de 65 yaş aylığından yararlanamaz.

SAĞLIK HİZMETLERİ ÜCRETSİZ

Posta'da yer alan habere göre; aylıklar Mart, Haziran, Eylül, Aralık olmak üzere üçer aylık dönemler halinde ödeniyor. Aylık tutar 217.48 TL olurken, üç aylık tutar 652.44 TL. Para Ziraat Bankası'ndan ya da PTT'den çekilebiliyor.

65 yaş aylığı alan kişilere yeşil kart çıkarılıyor. Yani sağlık ücretsiz. Türkiye'de 65 yaşın üzerinde 7 milyondan fazla kişi var. Bunların yarısının bakıma muhtaç olduğu ifade ediliyor.

BAŞVURU İÇİN HANGİ EVRAKLAR GEREKİYOR?

65 yaş aylığını alabilmek için adresin bağlı bulunduğu kaymakamlıklardaki 'Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvuruda bulunulması gerekiyor.

Gerekli evraklar:

- Valilik veya kaymakamlıklara bağlı defterdarlık veya mal müdürlüklerinden alınan 65 aylığı başvuru formu.

- Muhtarlıktan alınan detaylı ikamet adresi

- Vukuatlı nüfus örneği.

- 3 adet vesikalık fotoğraf.


Etiketler: | | |