Görüş Bildir

Bakan Işık’tan yerli otomobil müjdesi

Bakan Işık’tan yerli otomobil müjdesi

DÖRT FARKLI PROTOTİPİN AĞUSTOS AYINDA HAZIR OLACAĞINI SÖYLEMİŞTİK ÜÇ PROTOTİP ŞUAN TÜBİTAK’TA HAZIR VE TEST ÇALIŞMALARI DÜN İTİBARİYLE BAŞLADI"

ARAÇLARIN ÖNÜMÜZDEKİ SERİ ÜRETİM AŞAMASINA KADAR GEREK DİZAYN GEREK MÜHENDİSLİK GEREK AR-GE GEREK YAZILIM HER ALANDA BU PROTOTİPLERİN GELİŞTİRİLEREK 2020 ÖNCESİNDE İNŞALLAH BAŞTA ÜLKEMİZ KULLANICISI OLMAK ÜZERE BÜTÜN DÜNYA KULLANICISINA OLABİLECEK EN İYİ EN UYGUN VE EN EKONOMİK ŞARTLARDA SUNULMASI İÇİN ÇALIŞMA YÜRÜYECEK"

Türkiye’nin birikimi bu araçlarla olacak

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobil konusundaki gelişmelerle ilgili, "4 farklı prototipin Ağustos ayında hazır olacağını söylemiştik. 3 prototip şuan TÜBİTAK’ta hazır ve test çalışmaları dün itibariyle başladı" dedi.

Türk Tasarım Danışma Konseyi 12. Toplantısının açılış konuşmasını yapan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazeteci yerli otomobil konusunda Ağustos ayında 4 yeni prototipin deneneceğinin açıklandığını hatırlatarak, "son gelişmelerin neler olduğunu" sordu. Bunun üzerine Işık, şunları söyledi: “4 farklı prototipin Ağustos ayında hazır olacağını söylemiştik. 3 prototip şuanda TÜBİTAK’ta hazır ve test çalışmaları dün itibariyle başladı. Bende dün TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi’ndeydim araçları bizzat kendim gördüm hatta test ettim. Şimdi TÜBİTAK’ın kendi yaptığı gelişmeler bu araçlara uygulanacak. Bugüne kadar otomobildeki TÜBİTAK’ın birikimi bu araçlar üzerinde uygulanacak ve araçların önümüzdeki seri üretim aşamasına kadar gerek dizayn gerek mühendislik gerek Ar-Ge gerek yazılım her alanda bu prototiplerin geliştirilerek 2020 öncesinde inşallah başta ülkemiz kullanıcısı olmak üzere bütün dünya kullanıcısına olabilecek en iyi en uygun ve en ekonomik şartlarda sunulması için çalışma yürüyecek. Şuan 4 prototipimizin 3’ü hazır."

Test denemelerinin başladığını anlatan Işık, sözlerini şöyle sürdürdü: "Önümüzdeki günlerde bazı fotoğrafları sizle paylaşabiliriz. Şuan bunlar prototiptir. Bizim TÜBİTAK’ın birikimi, Türkiye’nin birikimi bu araçlara uygulanacak. Gördüğünüz prototip bizim nihai ürünümüz olmayacak. Bir Türk markasının 2020’den önce dünya yollarına yeni teknolojiyle çıkması için yaptığımız çalışmalar programımıza göre büyük bir kararlılıkla ve hızla yürüyor. Son 4’üncü prototipimizle ilgili bazı değişiklikler yapıyoruz. Onun için onun özellikle bizim arzu ettiğimiz teknolojiyle bizim elimize gelme noktasında çalışmalar yürüyor. O da 1-2 ay içerisinde gelmiş olur ama şuanda 3 prototipimiz hazır üzerinde çalışmalara başlandı. Önümüzdeki günlerde bazı fotoğraflarını paylaşma imkanımız olacak.”

Kaynak: İHA
Etiketler: | | | |