Bayraktar: Tarımda 40 milyar dolar verimlilik kaybımız var

Ziraat Odaları İl Kongresi’nde bir konuşma yapan Genel Başkan Şemsi Bayraktar, herşeyin devletten beklenilmemesi gerektiğini belirterek, gelişmiş ülkelerde Tarım Bakanlığı'nın yaptığı görevleri meslek kuruluşlarının yaptığını açıkladı.

Bayraktar: Tarımda 40 milyar dolar verimlilik kaybımız var
TÜRKİYE Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar Türkiye’nin tarımda 40 milyar dolar civarında verimlilik kaybı yaşadığını söyledi. Bu paranın ekonomiye kazandırılması gerektiğine dikkat çeken Bayraktar, "İşte odalarımızın açtığı 80 civarındaki laboratuar bu açıdan önemli. Çiftçilerimizin topraklarını tahlil etmelerini sağlamalıyız. Buna devlet desteği de var" dedi.
Konya Ticaret Borsası toplantı salonunda düzenlenen Ziraat Odaları İl Kongresi’ne katılan Bayraktar,görev sürecince yaptıklarını anlattı. Türkiye’de yıllarca kooperatifler kurulduğunu ancak bunların yaşatılamadığını ifade eden Bayraktar şunları söyledi:
"Bu ülkenin en önemli problemi insan yetiştirme sistemimiz yetersiz. Bu ülkede önce insan yetiştireceğiz. Kanunları değiştirebilirsiniz, kurumları oluşturabilirsiniz ama başına getirecek insan bulacaksınız. Hem kaliteli hem de ahlaklı insan bulacaksınız. Bu ülkede bu zafiyet var. Birkaç kuruluşumuzun dışında bütün bu kurumlarımızı batırdık."

HERŞEYİ KAMUDAN BEKLEMEYELİM

Her şeyi kamudan bekleme anlayışından uzaklaşılması gerektiğini de ifade eden Bayraktar şöyle devam etti:
"Her şeyi Tarım Bakanlığı ve müdürlüklerinden bekleme anlayışından sıyrılalım. Tarım Bakanlığı’nın yaptığı görevleri gelişen ülkelerde meslek kuruluşları yapıyor. 8- 10 yılda geldiğimiz bu nokta çök önemli. Tarım Bakanlığı’nın bazı yüklerini de almaya başladık. Daha farklı hizmetlerle başka yüklerini de alacağız. Bu çök önemli. Çünkü biz çiftçimizin yasal meslek kuruluşuyuz. Çiftçimizin sahibi biziz. Tarım Bakanlığına ve tarım müdürlüklerinden evvel tüm kaynaklarımızı çiftçi için kullanıp çiftçimizin hizmetine sunmak zorundayız."

ÇİFTÇİ DESTEKLENMELİ

Çiftçilere yapılan desteklerin eleştirildiğine dikkat çeken Bayraktar sözlerini şöyle sürdürdü:
"Mukayeseli üstünlüğe sahip olan Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri gibi tarımda gelişmiş olan ülkeler çiftçilerini çok fazla destekleyerek dünyada rakipsiz hale geliyorlar. Gelişmekte olan ülkelere haksız rekabet yapıyorlar. Müthiş destekler veriyorlar. Ben 'Türk çiftçisine çok para veriliyor, destek veriliyor' diyenlere buradan sesleniyorum. Türk çiftçisinin yapısal sorunları ve bunun getirdiği maliyet sorunları var. Yetersiz teknoloji kullanmakla, sulama yatırımlarının bitirilmemesi bunların içinde. Arazilerin parçalanması ve küçük işletmelerde bunun içerisinde. Müthiş bir maliyet baskısı ile karşı karşıyayız. Girdi maliyetlerimiz de çok yüksek. Mazotta desteğin arttırılmasını talep ediyoruz. ÖTV ve KDV’nin aşağıya çekilmesini talep ediyoruz. Bütün buna rağmen verimliliğini sağlayan ülkeler halen yüksek destekler veriyorsa, bizim çiftçimize verdiğimiz destekler birilerini niçin rahatsız ediyor. Nasıl ben rekabet edeceğim."

40 MİLYAR DOLARLIK KAYIP

40 milyar dolar civarında tarımda verimlilik kaybı yaşadığını da ifade eden Bayraktar şunları söyledi:
"Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak yaptığımız bir çalışmada bugün 40 milyar dolar civarında tarımda verimlilik kaybımız ve tarımda israfımız var. Bu kayıpları ürün ekerken de, hasatta tane kaybıyla da, yetersiz ve yanlış ve gübre kullanmakla da yapıyoruz. Sadece 10 milyar TL yetersiz ve yanlış gübre kullanmaktan bu sektörün kaybı var. Bunu ekonomiye kazandırmamız lazım. İşte odalarımızın atığı 80 civarındaki laboratuar bu açıdan önemli. Çiftçilerimizin topraklarını tahlil etmelerini sağlamalıyız. Buna devlet desteği de var. Bazı çiftçilerimiz topraklarını bu laboratuarlara getirmiyor. 8- 10 binüyesi olan odalarımızın ancak 5- 6 bini toprak getiriyor."

Kaynak: Diyarbakır Söz