Görüş Bildir

"Beyaz altın"da hasat zamanı

Türkiye'nin pamuk üretiminin önemli kısmının yapıldığı Şanlıurfa'nın Harran Ovası'nda, elle toplanan tarlalarda hasat dönemi başladı.

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında sulu tarımın yaygınlaşmasının ardından ekim alanı artan ve "beyaz altın” olarak nitelendirilen pamuk, bölge çiftçisinin gözdesi haline geldi.

Tekstil, yağ sanayi ve hayvancılık sektörüne ciddi oranda ham madde sağlayan pamuk, kozasından çiçek açımına kadar her evresinde tarlalarda görsel şölen sunuyor.

Sağladığı avantajlarla Türkiye'nin dünya genelinde tekstilde söz sahibi olmasına katkı sunan pamukta hasada başlayan üreticiler, rekoltenin tahminlerin üzerinde gerçekleşmesini bekliyor.

Tarımda makineleşmenin hızla gelişmesine rağmen, çeşitli nedenlerle bazı çiftçiler elle hasadı tercih ediyor. Sabahın ilk ışıklarıyla tarlaların yolunu tutan ve akşama kadar pamuk toplayan işçiler ise ücretlerinin artırılmasını istiyor.

"Beyaz altın"da hasat zamanı

Pamuk işçileri, güneş altındaki zorlu mesailerinin ardından güneşin batmasıyla evlerinin yolunu tutuyor.

Çiftçilerden Mansur İnan, yaklaşık bin dönümlük alanda pamuk ektiğini ve bereketli bir hasat beklediklerini söyledi.

Rekoltenin beklentinin üzerinde olacağını tahmin ettiklerini anlatan İnan, "Nisan ayında pamuk ektik ve bu döneme kadar çeşitli işlemler yaptık. Pamuk zahmetli bir ürün, masrafı çok. Şimdi hasada başlıyoruz. İnşallah bereketli bir sezon olur." dedi.

Pamuk üreticisi Hasan Aktaş da elektrikle sulama yaptıkları için yaz aylarında zaman zaman sıkıntı yaşadıklarını belirterek, hasat dönemine ulaştıkları için sevinçli olduklarını dile getirdi.

Pamuk fiyatlarında yeterli artış olmadığını ifade eden Aktaş, "Bu yıl fiyatların artmasını bekliyoruz, verim çok şükür iyi, fiyatlar da istediğimiz gibi olursa karlı bir sezon geçiririz." diye konuştu.

Ailesiyle tarlada pamuk toplayan 13 yaşındaki Hülya Vergili ise pamuk toplamanın çok zor bir iş olduğunu, ancak aile bütçesine katkıda bulunmak için çalışmak zorunda olduğunu anlattı.

Pamuk toplayan Yasin Çiçek de bölgede ücretlerinin çok düşük olduğunu ve yetkililerin bu sorunu çözmesi gerektiğini ifade ederek, "Bir işçi sabahtan akşama kadar 45 derece sıcakta çalışıp 100 kilogram toplarsa, 30 lira kazanıyor, batıda ise bu fiyatlar çok daha yüksek. Böyle giderse Şanlıurfa'da pamuk toplayacak işçi bulamayacaklar, çünkü bu fiyatlar işçiyi kurtarmıyor." şeklinde konuştu.

- "Aşırı sıcaklar pamuğa yaradı"

Harran Üniversitesi (HRÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu da sulama imkanları sayesinde pamuk ekim alanlarının her geçen yıl arttığını ve bunun memnuniyet verici olduğunu söyledi. Çullu, hasada başlayan çiftçi ve pamuk toplayıcılarının fiyatları beklemeye başladığını belirterek, vatandaşları ürünü temiz toplamaları konusunda uyardı.

Çullu, ekim alanlarının fazlalığı nedeniyle pamuğun toplanmasında işçi sorunu yaşanabileceğini de sözlerine ekledi.
Etiketler: | | |