24

BİSAM: Açlık sınırı 10 bin 434 lira, yoksulluk sınırı 36 bini aştı

BİSAM raporuna göre açlık sınırı haziran ayında 10 bin liranın üzerine çıkarken, yoksulluk sınırı ise 36 bini aştı.

BİSAM: Açlık sınırı 10 bin 434 lira, yoksulluk sınırı 36 bini aştı

Birleşik Metal-İş Araştırma Merkezi (BİSAM), haziran dönemi açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasını açıkladı. Buna göre, sağlıklı ve dengeli beslenebilmenin maliyeti günlük 348 lira oldu. Açlık sınırı haziran ayında 10 bin liranın üzerine çıkarken, yoksulluk sınırı ise 36 bini aştı.

BİSAM’ın, TÜI·K harcama gruplarına göre endeks rakamları, 2003 yıllı madde fiyatları ile I·stanbul Halk Ekmek, zincir market cari ay internet fiyatları ve BI·SAM Beslenme Kalıbı üzerinden yaptığı hesaplamaya göre, dört kis¸ilik bir ailenin sagˆlıklı ve dengeli beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı yani açlık sınır Haziran ayında 10 bin 434 lira oldu. BİSAM raporunda, bu harcama tutarının sadece gıda için yapılması gereken minimum tutar olduğu belirtildi.

AÇLIK SINIRI YÜKSELİYOR

Egˆitim, sagˆlık, barınma, egˆlence, ısınma, ulas¸ım gibi giderler ile birlikte bir ailenin yapması gereken harcama tutarı (yoksulluk sınırı) ise 36 bin 91 liraya olarak gerçekleşti. Günlük harcamalarda Haziran 2023’de en yüksek maliyet grubunu 113,74 liralık harcama gereksinimi ile süt ve süt ürünleri grubu oluşturdu.

Et, tavuk ve balık grubu için yapılması gereken minimum harcama tutarı 74.44 lira, sebze ve meyve için yapılması gereken tutar 71.32 lira, ekmek için günlük 23.41 lira, katı yagˆ ve sıvı yagˆ için 19.46 lira, yumurta için 6.86, s¸eker, bal, reçel ve pekmez için ise 9.53 lira oldu. 

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.