24

Bütçede çok açık şok!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 1. çeyrek bütçe gerçekleşmelerini açıkladı: Yıllık açık hedefinin üçte birine ilk çeyrekte ulaşıldı

Bütçede çok açık şok!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 1. çeyrek bütçe gerçekleşmelerini açıkladı. Şimşek, bütçe açığının Mart ayında 5,5 milyar lira, Ocak-Mart döneminde 6,4 milyar lira olduğunu bildirdi.

Türkiye'nin küresel kriz öncesindeki seviyesinin çok üstüne çıktığını söyleyen Şimşek, cari açığın da hedefler doğrultusunda daralmaya devam ettiğini vurguladı.

Şimşek, büyümeye yönelik herhangi bir kaygılarının olmadığını, büyümenin yumuşak bir iniş sürecinde olduğunu da belirtti.

BÜYÜMEYE YÖNELİK

İlk çeyrekte faiz dışı dengenin 10,9 milyar lira fazla verdiğini belirten Şimşek, birinci çeyrekte vergi gelirlerinin yüzde 12,2 artışla 64,5 milyar lira olduğunu söyledi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, birinci çeyrekte bütçe gelirlerinin yüzde 12,6 artışla 77,4 milyar liraya çıktığını bildirdi. Şimşek, 2012 yılı ilk çeyrekte bütçe giderlerinin yüzde 15,1 artarak 83,8 milyar lira olarak gerçekleştiğini bildirdi.

YIL İÇERİSİNDE ARTAR

Şimşek; "AB tanımlı borç/ GSYH oranı yüzde 39.4'e, net borç oranı da yüzde 22 civarına indi. Bütçe açığı bu yıl için tahmin ettiğimiz bütçe açığı rakamının yaklaşık yüzde 30.5'ine denk geliyor. Bütçe açığı rakamı iyi değil. İlk çeyrekte faiz dışı denge 10.9 milyar TL fazla verdi. Giderler yüzde 15.1 artarak 83.8 milyar TL oldu. Gelirler ise yüzde 12.6 artışla 77.4 milyar TL'ye ulaştı. Gelir tarafında bir sıkıntı yok. Giderlerde faiz giderleri kaynaklı artış var. Personel harcamalarında çok ciddi bir artış sözkonusu. İlk çeyrekte vergi gelirleri yüzde 12.2 artarak 64.5 milyar TL oldu."

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.