Görüş Bildir

'Diyarbakır'a Artık Turistler Gelecek'

'Diyarbakır'a Artık Turistler Gelecek'

3 bin iş yerinin açılışı ve bin 500 Diyarbakır taş evinin temel atma törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Diyarbakır'a artık Turist gelecek" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından merkez Sur ilçesinde yenilenen 3 bin dükkânın açılışı ve 1500 Diyarbakır taş evinin temel atma törenine katıldı.

3 BİN İŞ YERİNİN AÇILIŞI YAPTI

Melik Ahmet Caddesi üzerindeki tören alanında bekleyen vatandaşlara hitaben kısa bir konuşma yapan Erdoğan, şunları söyledi: "Diyarbakır bir coşku, bir heyecanı yaşıyor. İnanıyorum ki bundan sonraki süreç çok daha farklı olacak. Sur içindeki değişim, inşallah tanınmayacak durumdayken, şimdi bir başka hale geldi. Yeterli mi, yeterli değil. Belediye hizmet anlayışını buraya yansıtırken, bu değişim nedeniyle Bakan Mehmet Özhaseki'ye Cumhurbaşkanı ve bir parti başkanı olarak çok çok teşekkür ediyorum. Maliye Bakanı ve TOKİ, bütün bunların yanında milletvekili arkadaşlarımıza, Başbakan başta olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Az önce kongremizi yaptık. Karşımda 50 bini aşkın insan vardı. Akşamları artık rahatlıkla Diyarbakırlı kardeşim dolaşabilecek, alışverişini yapabilecek.

DİYARBAKIR'A TURİST GELECEK

Belli bir saatten sonra Diyarbakırlı kardeşim dışarı çıkamıyordu. Bu yatırımlarla bu kapı açılıyor. Diyarbakır neden turist almasın. Ama artık turisti de gelecek. Terör bittiği zaman turist de gelir, değişik şehirlerden vatandaşlarımız da gelir. Sur içinde hatırlamak istemediğimiz acı hadiseler yaşandı. Mahremini hiçe sayarak vatandaşın evine girdiler. Evlerin duvarlarını delerek kaçarken, geride kalan sivil vatandaşlarımızı kalkan yapıp, hedef haline getirdiler. Kurşunlu Camii'yi hedef aldılar, saat kulesini hedef aldılar. Bunların hepsini onardık. Bu sırada şehitler de verdik. Asker ve polisimiz ne camiye kurşun sıkar ne de sivil insanları kalkan yapar. Vatandaşlarımız da Diyarbakır'da yaşayan kardeşlerimiz de bunu gördü. Kırklar Dağı ne alemde? Gereken oldu mu? Oldu."

BUNLAR TAHRİBAT YAPTI

Terör örgütünün, vatandaşların temsilcisi olamayacağını belirten Erdoğan, "Kürt, Arap, Zaza kardeşlerimin huzuruna musalat olanlar, karşılarında bizi bulacaklardır. Ve bunun bedelini de ağır ödeyeceklerdir. Zira bunlar ne Kürt, Türk, Arap, Zaza, hiçbir kardeşimin temsilcisi değil. Bunlar sahtekâr, bunlar cellat. Bunlar 13-14-15 yaşındaki kardeşlerimizi dağa kaçıranlar değil mi? Diyarbakır Belediyesi önünde bekleyen anneler bu çocuklarımızın anneleri değil miydi? O annelerle görüştüm. Bu çocukların eline silah veriyorlar ve onları taciz ediyor, kendileri için kullanıyorlar. Fakat bedellerini ağır ödeyecekler. Afrin'dekiler nasıl ödedi gördünüz. Afrin düştüğü anda Afrin'de yaşayan kardeşlerimiz evlerine dönebileceklerdir.

SUR'UN HALİNİ GÖRDÜKCE

Teröristlerden geriye ne kaldı; baktığımızda, tahrip edilen yollar, camiler, dükkânlar görüyoruz. Diyarbakır'da elle tutulacak bir şey yok. Bunlar sadece yıkmayı, öldürmeyi, zulmetmeyi bilir. Peki biz ne yaptık? Evleri yıkıldığı için açıkta kalan vatandaşların mağduriyetini giderdik. İlgili bakanlarımızı buraya gönderdik. Ve hızla bir inşaat süreci başlattık. Şu an Sur içinin bu halini gördükçe ben de mutluyum. Nereden nereye? Bin bir yalanla yürütülen faaliyetleri kesintiye uğratmaya çalıştılar, kulak asmadık yolumuza devam ettik. Ve inşallah şimdi burada virgülü koyacağız" diye konuştu.

SUR HERKESİN UĞRAK YERİ OLACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Diyarbakır bundan sonra herkesin gelip, uğradığı bir yer olacak. Şimdiye kadar mağdur olmuş kardeşlerimizin yüzleri gülmeye başlayacak." dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde bin 500 geleneksel Diyarbakır evinin temelinin atılması, yenilenen 3 bin iş yerinin açılışı nedeniyle Melik Ahmet Caddesi'nde düzenlenen törende konuşan Bakan Özhaseki, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 1,5 yıl önce verdiği talimatı hatırlattı.

"Cumhurbaşkanımız bana, 'Kayseri milletvekilisin ve bakanımızsın, 21 yıl belediye başkanlığı yaptın. Diyarbakır'a git, oradaki kardeşlerimizin yaralarını sar. Teröristlerin, eşkıyaların ne kadar yaktığı yıktığı yer varsa, yeniden yap, o kardeşlerimize dağıt, onların gönüllerini ve dualarını al.' dedi." diyen Özhaseki, o günden bu yana sık sık Diyarbakır'a geldiğini aktardı.

Özhaseki, kente Diyarbakır milletvekilleri Ebubekir Bal ve Galip Ensarioğlu ne kadar kente geliyorsa Diyarbakır'a o kadar gelip gittiğini dile getirerek, kentteki ve ilçedeki bütün sokakları gezdiğini ve sıkıntıları tespit ettiğini belirtti.

Bakan Özhaseki 10 eylem planı açıkladıklarını ve 8'ini bitirdiklerini ifade ederek bugün de aylardır emek verdikleri 3 bin iş yerinin açılışını yaptıklarını dile getirdi.

Özhaseki, şunları kaydetti:

"Aynı zamanda eşkıyaların yakıp yıktığı yerleri, o bizim bildiğimiz geleneksel taş evleri ihya etmek için bugün buradan bismillah diyerek başlıyoruz. Değerli Cumhurbaşkanım; burada yaptığımız evleri yine hak sahiplerine, burada oturan insanlara vereceğiz. Buraya gelip gayret ettiğim günden beri PKK'nın siyasi uzantıları hep şunu söylediler: 'Ankara'dan gelecekler, sizlerin evlerinizi yıkacaklar, zenginlere peşkeş çekecekler, orada iş merkezleri yapılacak'. Bugün yalanları bir kez daha ortaya çıktı. Sizin talimatlarınızla inşallah bin 500 evi en kısa sürede bitireceğiz ve kardeşlerimize, evi yıkılan herkese burada dağıtacağız inşallah. Anlaşma oranlarımız yüzde 80'lerde. Anlaşamadığımız yüzde 20 civarındaki kardeşimizin de evlerini yapıp, teslim edince Allah'ın izniyle buradaki yaraları sarmış olacağız. Diyarbakır bundan sonra herkesin gelip, uğradığı bir yer olacak. Şimdiye kadar mağdur olmuş kardeşlerimizin yüzleri gülmeye başlayacak."

DİYARBAKIR'A BÜYÜK BİR HİZMET

Vali Hasan Basri Güzeloğlu da Diyarbakır'a hizmet etmekten büyük bir onur ve mutluluk duyduğunu belirtti.

Diyarbakır'ın bugün tarihi bir gün yaşadığını anlatan Güzeloğlu, "Milletimizin birlik ve beraberliğinin teminatı, ümmetin ufku liderimiz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı ağırlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Sur'da, İçkale'de Diyarbakırlı hemşehrilerimizle tarihi bir coşkuya tanık oluyoruz. Sizlerin Diyarbakır'a verdiği önemi, değeri, bölge insanının geleceğe yönelik hizmetlerini biliyoruz." diye konuştu.

Diyarbakırlıların mutluluğunun yüzlerden okunduğunu anlatan Güzeloğlu, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kente vereceği müjdelerin, açacağı eserlerin Diyarbakır'a verdiği önemin göstergesi olduğunu belirtti.

Konuşmanın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki bakanlar, iş yerlerinin açılışı ve taş evlerin temel atma töreni için temsili kurdeleyi kestikten sonra buradan ayrıldı.