Görüş Bildir

Doğal gaz açıklaması! Yüzde 6,75 arttı...

Doğal gaz açıklaması! Yüzde 6,75 arttı...

Korona doğal gazı da etkiledi. 2020 yılında değişti. Türkiye'nin doğal gaz sistemine giren toplam miktar, 2020'de bir önceki yıla göre yüzde 6,75 artarak 50 milyar metreküpe yükseldi.

Tüm doğal gaz abonelerini ilgilendiriyor. Korona etkisini doğal gazda da gösterdi. Yüzde 6, 75 artış görüldü. Bunda evde geçirilen zamanın artması etki etti. Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) verilerinden  yaptığı derlemeye göre, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle  konutlarda geçirilen zamanın artması tüketime de artış olarak yansıdı.

Türkiye'nin doğal gaz sistemine giren toplam miktar, 2020'de bir  önceki yıla göre yüzde 6,75 artarak 50 milyar metreküpe çıktı.

Türkiye'ye giren doğal gaz miktarı 2019'da 46 milyar 835 milyon 429  bin metreküp olarak hesaplanmış, toplam tüketim miktarı ise 45 milyar 286 milyon  metreküp olarak gerçekleşmişti.

Doğal gaz ihracatının düşük olduğu Türkiye'de toplam tüketimin de  giriş miktarına yakın olması bekleniyor.

GAZ GİRİŞİ EN ÇOK OCAKTA, EN AZ HAZİRANDA

Türkiye'ye geçen yıl en fazla doğal gaz girişinin gerçekleştiği ay  yaklaşık 7 milyar metreküple ocak oldu. En düşük doğal gaz girişi ise 2 milyar  223 milyon 458 bin metreküple haziranda gerçekleşti.

Geçen yıl sonu itibarıyla doğal gaz abone sayısı yaklaşık 17 milyon  500 bine ulaşırken, bunun nüfus eş değeri 70 milyon olarak hesaplanıyor.

Yapılan çalışmalarla doğal gaz arzı sağlanmış yerleşim yeri sayısının  2022 sonunda en az 661'e çıkması hedefleniyor. BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan,  geçen yıl sonu itibarıyla toplam 581 ilçeye doğal gaz ulaştırıldığını ifade  etmişti.

Doğal gazda arz güvenliği kapsamında yapılan çalışmalarla, Tuz Gölü ve  Kuzey Marmara Doğal Gaz Depolama tesislerinin toplam depolama kapasitesi 3,84  milyar metreküpe, günlük geri üretim kapasitesi ise 45 milyon metreküpe ulaştı.

Türkiye'nin doğal gaz ithalatında LNG'nin payı 2019'da yüzde 28'e  kadar yükselmişti. Düşen LNG fiyatları ve arz fazlası nedeniyle geçen yılın  toplam gaz ithalatı içinde LNG'nin payının da artması bekleniyor.
Etiketler: |