Görüş Bildir

Dolar bir ayın en düşük seviyesinde

Dolar bir ayın en düşük seviyesinde

Dolar/TL bankalararası piyasada 2,6260 ile son bir ayın en düşük seviyesini gördü

Bankalararası piyasada güne 2,6651 seviyesinden başlayan ve 2,6710'u gören dolar/TL, doların gelişmekte olan para birimleri ve emtialar karşısında değer kaybetmesinin etkisiyle iki gündür devam eden düşüşünü bugün de sürdürdü.

Önceki haftalarda diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine göre negatif ayrışan TL, hafta başından bu yana pozitif bir seyir sürdürüyor. Bugün 2,6260 ile son bir ayın en düşük seviyesine gerileyen dolar/TL, şu dakikalarda 2,63 seviyelerinde dengelenirken, 2,9711 ile son iki haftanın en düşük seviyesini gören avro/TL ise şu dakikalarda 2,9810'dan alıcı buluyor.

Analistler, yaklaşık bir aydır gelişen ülke varlıklarından çıkış olduğunu, ancak ABD'den gelen zayıf veriler ve küresel piyasalardaki genel düzeltme hareketinin etkisiyle son birkaç günde gelişmekte olan ülke para birimlerinin dolara karşı değer kazandıklarını ifade ediyor.

Dolara karşı Rus Rublesi'nin yüzde 2,4, Güney Afrika Randı'nın yüzde 1,50, Macar Forinti'nin yüzde 1,02 ve Meksika Pesosu'nun yüzde 0,85 değer kazandığını belirten analistler, TL'nin ise hafta başından bu yana yüzde 3'e yakın prim yaptığını kaydediyor. Analistler, dolar/TL'nin 2,64'ün altında kalması durumunda yeni hedefin 2,58 olduğunu tahmin ediyor.

"Dolar/TL'nin 2,60 civarına kadar düşme şansı var"

AA muhabirine konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Odeabank Ekonomik Araştırma ve Stratejik Planlama Grup Müdürü Erkan Dernek, geçen haftaki ABD tarım dışı istihdam ve ortalama saatlik kazançlar verilerindeki zayıflıklar sonrasında global piyasalarda gelişmekte olan ülkelerin varlıklarına karşı ilginin artmaya başladığını belirtti.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artışının eylül ayı ve sonrasına kaldığı beklentilerinin artması ve enflasyon baskılarının global bazda düşük seyretmesinin halihazırda yükselerek cazip hale gelen gelişmekte olan ülkelerin faizlerine karşı talebi artırdığını söyleyen Dernek, şunları kaydetti:

"Bu haftaki Hazine ihalelerinde 10 yıl vadeli bonolara olan talep ve ihaleler sonrasında da uzun dönemli faiz hadlerinin yüzde 9 seviyesinin altına kadar gevşemesi bu ilginin bir ispatı. Bu tip olumlu gelişmelerle beraber avro/dolar paritesindeki yukarı yönlü eğilim de Avrupa'daki olumlu ekonomik aktivite algılamasına bağlı olarak Türk varlıklarına destek veriyor.

Dolar/TL ise olumlu koşullar altında ilk etapta 2,6630 seviyelerine kadar gevşedikten sonra 2,65 seviyelerini hedef almıştı. Bugün beklenenden düşük gelen otomobil ve enerji hariç ABD perakende satışlar verisi sonrasında da avro/dolar paritesinde 1,1320 seviyesine kadar, dolar/TL'de de 2,6260 seviyesine kadar hareketler gözlemlendi."

Mevcut durumda iyileşen kurun teknik olarak 2,60 civarına kadar düşme şansının olduğuna dikkati çeken Dernek, fakat son zamanlardaki kurlarda görülen hızlı hareketler ve dalgalanmanın iki yönde de riskleri beraberinde getirdiği için kısa vadede kurun mevcut seviyelerinden sınırlı iyileşebileceğini, mayıs ayının son haftasına kadar genel olarak 2,60-2,6750 aralığında kalabileceğini tahmin ettiklerini dile getirdi.
Etiketler: | | |