24

Emlakçılar, fahiş kira artışına yönelik yaptırımı değerlendirdi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağın Fahiş kira artışına yönelik yeni dönemde para ve hapis cezası dahil yaptırım getirmenin söz konusu olduğu açıklamasını değerlendiren Batmandaki emlak danışmanları, halkın kanunlara çok fazla uymadığını söyledi.

Emlakçılar, fahiş kira artışına yönelik yaptırımı değerlendirdi

Bakan Bozdağ'ın kira artışlarındaki yüzde 25'lik sınır düzenlemesinin de uzatılacağı yöndeki açıklamaların olumlu olduğunu belirten Batman Tüm Emlakçılar Birliği Derneği Başkanı Mehmet Emin Değirmenci, kira artışlarının önüne geçilmesi için uygulamaların bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

Fahiş kira artışlarını önlemek için yapılması planlanan yaptırım kararının çok geç alınmış bir karar olduğunu vurgulayan Değirmenci, "Kira artış oranı daha önce yüzde 25 olarak sabitlenmişti. Devlet bunda bayağı geç kaldı. Ancak halk bunu uygulamıyor, daha fazla bir artış uyguluyorlar. Yüzde 50, yüzde 100 artış yapanlar. Kiracıları belli bahanelerle çıkarmaya çalışanlar var. Daireyi boşaltıp yüzde 100-150 artışlarla tekrar kiraya verenler oluyor. Bize göre devlet bu ceza konusunda çok geç kalmıştır." dedi.

"Hükümet geç bile kaldı"

Kiracı olan vatandaşların kira artışlarından dolayı çok mağdur olduğunu vurgulayan Değirmenci, "Kiralarını ödeyemedikleri takdirde mülk sahipleri tarafından dışarı çıkarılıyorlar. Bunun için onları zorluyorlar, bazıları mahkemelik oluyor. Kira artışlarına yönelik cezai müeyyide iyi oldu hatta hükümet geç bile kaldı. Para ve hapis cezalarına katılıyorum." diye konuştu.

"Cezai müeyyide bir an önce uygulanmalı"

Kiracıları da dinlemek gerektiğini ifade eden Değirmenci şöyle devam etti: "Kiracı mağdur, perişan. Bir memur aldığı maaşla kirayı nasıl ödeyecek? Çocukları nasıl okutacak? Evi nasıl geçindirecek? Asgari ücretle çalışanlar, emekliler fahiş artışlarla kirada oturamazlar. Devlet bir an önce cezai müeyyide uygulasın ki millet çekinsin. Kanun var ama uygulanmıyor. Bu cezalar uygulanırsa herkes rahatlar. Kira artışlarından şikâyet eden bir sürü insan var. Ne yapacaklarını bilemiyorlar. Bu sorunun önüne kanunla bir an önce geçilmesini istiyoruz."

Etiketler:

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.