Görüş Bildir

FED'den beklenen karar, beklentiyi karşıladı

FED'den beklenen karar, beklentiyi karşıladı

Aylardır tüm dünyanın gözünü diktiği ABD Merkez Bankası FED, nihayetinde kararını açıkladı. FED 10 yıllık bir aradan sonra ilk kez politika faizlerini yüzde 0.25 yükseltti.

Küresel piyasalarda nefeslerin tutulmasına neden olan aralık ayı Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı, beklendiği gibi faiz artış kararıyla sona erdi.

Kritik toplantının sonuç bildirisine göre, Fed Başkanı Janet Yellen liderliğinde bir araya gelen FOMC üyeleri, tam 7 yıldır sıfıra yakın tutulan politika faiz oranını, yüzde 0-0,25 aralığından, yüzde 0,25-0,50 aralığına artırma kararını oy birliğiyle aldı.

Faiz artırım kararının, ABD ekonomisinin kaydettiği ilerlemeyi yansıttığı kaydedilen bildiride, "Komite, bu yıl iş gücü piyasasında kayda değer iyileşme olduğuna ve enflasyonun orta vadede yüzde 2 hedefine ulaşacağından makul derece emin olunduğuna karar verdi. Komite, mevcut ekonomik görünüm ve para politikasının gelecek ekonomik verileri etkilemekte alacağı zamanı göz önüne alarak, federal fonlama faiz oranını yüzde 0,25-0,50 aralığına yükseltti" ifadelerine yer verildi.

Fed, en son Haziran 2006'da artırdığı faiz oranlarını, ABD'deki mortgage krizinin ekonomiyi çöküşe sürüklemesi nedeniyle hızla indirmeye başlamış ve 16 Aralık 2008'de yüzde 0-0,25 aralığına kadar çekmişti.

- Fed, ekonomik tahminlerini revize etti

ABD ekonomisine ilişkin beklentilerini de güncelleyen Fed, bu yılki ortalama büyüme tahminini yüzde 2,1'de bırakırken, gelecek yıla ilişkin ortalama büyüme tahmini ise yüzde 2,3'den yüzde 2,4'e çıkardı.

Fed, bununla birlikte bu yıla ilişkin enflasyon beklentisini yüzde 0,3 ila 1,00 aralığından yüzde 0,3 ila 0,5 aralığına düşürürken, gelecek yıla ilişkin beklenti aralığını ise yüzde 1,5 ila 2,4'ten yüzde 1,2 ila 2,1 aralığına çekti.

Öte yandan, Fed'in işsizlik oranı beklentisi bu yıl için yüzde 4,9 ila 5,2 aralığından yüzde 5'e revize edilirken, gelecek iki yıla yönelik tahmin aralıkları ise sırasıyla yüzde 4,3 ila 4,9 ve yüzde 4,5 ila 5,0 olarak belirlendi.

Projeksiyonlarda en çok dikkati çeken nokta, FOMC üyelerinin gösterge faiz oranına yönelik beklentilerinde revizyona gidilmemesi oldu.

Buna göre, üyeler, faiz oranlarının gelecek yıl sonu itibariyle yüzde 1,4'e yükselmesini bekliyor.

YENİ BİR DÖNEMİN BAŞLANGICI

Fed'in beklenen adımı atarak faizleri yaklaşık 10 yıl sonra tekrar artırmaya başlaması, finans dünyası için yeni bir dönemin başlangıcı şeklinde yorumlanırken, piyasalar da tarihi kararın ardından hareketlendi.

Uluslararası piyasalarda 1,0958'den işlem gören avro/dolar, faiz artışının açıklanmasıyla 1,0948'e gerilerken, dolar/TL sınırlı artışla 2,9543'den 2,9545'e yükseldi.

Karar öncesi alış ağırlıklı seyreden New York borsası ise faiz artırım haberiyle kazançlarını artırdı.

Diğer taraftan, altının ons fiyatı ise kararları takiben 1,072 dolardan 1,065 dolara geriledi. ABD 10 yıllık devlet tahvili faizleri ise 2,29'dan 2,30'a yükselirken, 2 yıllık tahvil faizi de 5 yıl sonra ilk kez yüzde 1'in üzerine çıktı.

Küresel yatırımcılar, şu andan itibaren Fed Başkanı Yellen'in düzenleyeceği basın konferansına odaklandı. Konferansta faiz artırım kararını değerlendirecek Janet Yellen'in, sıkılaştırma sürecinde bundan sonra izlenecek yola ilişkin ipuçları vermesi de bekleniyor.

AA
Etiketler: | |