Görüş Bildir

Güneydoğu'ya kaçak alarmı

Güneydoğu'ya kaçak alarmı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, faturasını düzenli ödeyen vatandaşlara haksızlık olmaması için, kayıp-kaçak konusunda çalışma başlatacaklarını söyledi. Yıldız, "Kayıp-kaçak elektrik bedelleri için Dicle ve Van bölgesiyle ilgili özel çalışma yapacağız" dedi.

Elektrik piyasası ve özel tüketim vergisi kanunlarında değişiklik öngören düzenlemelerin Meclis Genel Kurulundaki görüşmelerinde konuşan Yıldız, Türkiye'nin Dicle ve Van bölgesi hariç elektrikte şu anda Avrupa Birliği üyesi ülkelerin kayıp-kaçaklarından daha düşük oranda olunduğunu kaydetti.

Yıldız, "Ama mutlaka o iki bölgemizdeki illerimizin çözümünü bulmamız lazım. Arkadaşlar devlet hakkı var, yalnızca bununla bitmiyor. Aynı zamanda kul hakkı var. O elektrik faturalarının her birinde, her birimizin hakkı var. Zamanında ödeyen vatandaşlarımıza haksızlık yapılmaması için bizim bu 3 yıl içinde bir yol haritamız var" diye konuştu.

"Bir metreküp gaz kalmayacak"

Bakan Yıldız, ''Neden almadığımız gazın parasını, avans niteliğinde de olsa ödüyoruz?'' yönündeki şikayetlere değindi.

Avans niteliğinde de olsa bunu ödememek için gerekli planları yaptıklarını açıklayan Yıldız, şöyle konuştu:

"Al ya da öde, İran, Azerbaycan, Rusya gibi ülkelerde, bizim avans niteliğinde verdiğimiz paraların şu anda tahsil edilmesiyle alakalı bir işlemdir. Ben burada kamuoyunun önünde taahhüt ediyorum, bizim hiçbir ülkede almadığımız bir metreküp doğalgaz kalmayacaktır. Rusya'da kalmadığı gibi. 2014 yılının sonuna kadar Azerbaycan ve İran ile alakalı 'al ya da öde' miktarı da sıfırlanmış olacaktır.''
Etiketler: | |