Görüş Bildir

Hisarcıklıoğlu: Bundan sonra piyasada iki tip çek olacak

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Bundan böyle piyasada 2 tip çek olacak. Biri normal çek, diğeri de karekodlu çek.

Hisarcıklıoğlu: Bundan sonra piyasada iki tip çek olacak
Karekodlu çek aldığın zaman banka müdürü nasıl bizim özgeçmişimizi görüyorsa, karekodlu çek aldığınız zaman artık tahmini nişan alıp ateş etmeyeceksin" dedi.
TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası (YTSO) tarafından düzenlenen 'İş Dünyasına Yön Verenler' adlı ödül törenine katıldı. Altan Kültür Merkezi’nde yapılan törende konuşan Hisarcıklıoğlu Türkiye’deki girişimci sayısının Japonya’dakil girişimcilerin sayısının,3’te 1’i kadar olduğunu söyleyerek istihdam sıkıntısının çözümlenmesi için bu sayının artması gerektiğini belirtti.
Ticarette en sıkıntılı konulardan birinin karşılıksız çek olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:
"Hepiniz tahsilat riskleri ve karşılıksız çeklerden şikayetçisiniz. Özellikle bu çekte hapis cezasının kaldırılmasını hiç birimiz istemedik ama şartlar hapis cezasının kaldırılmasını mecbur kıldı. Zaten dünyada tek bizim icraatımızdır vadeli çek. Türkler olarak ekonomiye tek katkımız bu vadeli çektir. Dünyanın hiç bir ülkesinde vadeli çek yok. Biz icat ettik. Daha sonrasında bu vadeli çekte hapis cezası ile ödemeyi sıkıştırıyorduk. Çekte hapis cezası kalkarken Adalet Bakanı’nın ifade ettiği şeyi söylüyorum size; ‘Hapishane kapasitesi 140 bin, Yargıtay'da onay bekleyen dosya sayısı karşılıksız çekten 220 bin.’ Eğer Yargıtay 220 bin hapis cezasını onaylasa hapishaneye girmek için karşılıksız çek yüzünden randevu almak zorunda kalacaktık."
Hisarcıklıoğlu, piyasaya karekodlu çeklerin gireceğini de ifade ederek, şöyle devam etti:
"Çek bizim ödemelerde kullandığımız ve en alışkın olduğumuz araç. Bununla ilgili geçen gece Ali Babacan ile Bankalar Birliği Başkanı’yla bir toplantı yaptık, bir şeyde mutabık kaldık. Çok yakın zamanda piyasaya çıkacak. Bu da şu anda mevcut kullanılan çeklerin yanına ilave olacak karekodlu çek. Bundan böyle piyasada 2 tip çek olacak. Bir normal çek diğeri de karekodlu çek. Karekodlu çek aldığın zaman banka müdürü nasıl bizim özgeçmişimizi görüyorsa, karekodlu çek aldığınız zaman artık tahmini nişan alıp ateş etmeyeceksin. Bundan sonra bilerek ateş edeceksin. Ne riski üstlendiğini de bileceksin. Karekodu okuttuğun zaman protestolu senetlerim ne kadar, ne kadarını ödemişim, ödememişim. Karşılıksız çekim ne kadar çıkmış, ödemiş miyim, ödememiş miyim, bankalar ne kadar kredi açmışlar, bunlarda gecikmiş ödemem var mı? Kredimin tamamını kullanıyor muyum? Doğalgaz borcumu, kredi kartı borcumu ödüyor muyum hepsini göreceğiz. Bundan sonra piyasada iki tip çek olacak. Hangi çeki tercih ederseniz kararını sizler vermiş olacaksınız."
Bir önemli mekanizmayı daha piyasaya soktuklarını belirten Hisarcıklıoğlu, iç piyasada vadeli alışverişlerde alacak sigortasının devreye gireceğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, "Alacak sigortası şu; Bir yıllık vadeli alışverişinizin tamamı, ne kadarlık mal satıyorsan, tamamı sigortalanıyor. Bu da maksimum cironun yüzde yarımı kadar. Yüzde yarımıyla yüzde 99.5'i garanti altına alıyorsunuz" dedi. Konuşmaların ardından Yalova’da kurumlar vergisi, gelir vergisi ve ihracatta Yalova’da ilk sıralarda bulunan firmalara ödülleri verildi.
Kaynak: Diyarbakır Söz

Etiketler:

Editor Hakkında

Haber Merkezi