Hisarcıklıoğlu: 'Turizmden yeterince para kazanamıyoruz'

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ''Bizim hedefimiz var. Biz koşmak istiyoruz. 11 yıl sonra dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisine girmek istiyoruz'' dedi.

Hisarcıklıoğlu: 'Turizmden yeterince para kazanamıyoruz'

Hisarcıklıoğlu, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası'nın (MUTSO) yeni hizmet binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, Dünya Bankası raporlarına göre, dünyadaki İş Yapma Kolaylığı Endeksi'nde Türkiye'nin 75'inci sırada olduğunu, ama dünyanın 18'inci büyük ekonomisi olduğunu söyledi.

''Ülkenin her bir ferdi Türk girişimcisini omuzunda taşısa yeridir'' diyen Hisarcıklıoğlu, ''Neden biliyor musunuz? İş Yapma Kolaylığı Endeksi'nde dünyada 75'inci sırada olacaksın, bu ülke geçen yıl itibarıyla özel sektör sayesinde dünyada büyüme sıralamasında 3'üncü olacak. Bu müthiş bir başarı hikayesi. Daha önemlisi yüzde 8.5'luk büyümeyi sağlarken, Türk müteşebbisi 1 milyon 300 bin kişiye iş sağladı'' dedi.

Hisarcıklıoğlu, güçlü ekonomi olmak için demokrasinin kaliteli olması gerektiğini belirterek, ''Bizim hedefimiz var. Biz koşmak istiyoruz. 11 yıl sonra dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisine girmek istiyoruz. Güçlü ekonomi olmak istiyorsak demokrasimizin kaliteli olması gerekli. Yoksa güçlü ekonomi olma şansımız yok'' diye konuştu.

Bu ikisinin bir birine eşdeğer olduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, mecliste bulunan 4 siyasi partinin seçimler sırasında yeni bir anayasa yapacakları yönünde söz verdiğini, halkın da bu vaatlere göre, gönlüne göre oy verdiğini ifade etti.

Ülkenin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu, mevcut sistemin her tarafının çürümüş olduğunu savunan Hisarcıklıoğlu, ülke olarak daha zengin olmak istediklerini, ülkenin 74 milyon vatandaşının en az Alman vatandaşı kadar zengin olmayı hak ettiğini vurguladı.

''Turizmden yeterince para kazanamıyoruz''

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, turizmin Türkiye'nin bir numaralı sektörü olduğunu, turizm olmasa geçen yıl cari açığın 100 milyar dolar olacağını kaydederek, ''Allah korusun, başımıza büyük bir felaket gelirdi. Bu cari açığı turizmle 75 milyar dolara indirdik. Turizmde tamamıyla her şey ihracat. Turizmde her şey yerli, ithal edeceğimiz hiç bir şey yok. Bunu iyi değerlendiriyor olmamız gerekiyor'' dedi.

Türkiye'nin turizmden yeterince para kazanamadığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

''Türkiye dünyada son 6 yılda yüzde 50'lik oranla en fazla turist kazanan ülke. Bizden sonra İtalya geliyor. Turistin harcamasına baktığımızda Mısır turiste kişi başı 900 dolar harcatıyor. Biz 750 dolar harcatıyoruz. Burada aklımızı kullanmamız gerekli. Mevcut tesislerimizle 250-500 dolar daha fazla kazanma şansımız var. Bütün Akdeniz coğrafyasındaki en kaliteli oteller bizde. En kaliteli hizmet yine bizde, ama adam bin dolar harcatıyor biz 750 dolar harcatıyoruz.''

Ülkeye gelen turist sayısı kadar kalitenin de önemli olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, ''Hem sayıya bakacağız hem gelire bakacağız. Gelirden uzaklaşmamız mümkün değil. Mevcut tesislerimizle kişi başına bin dolar harcatabilseydik hepimizin cebine 23 milyar dolar gelirin yanında, 10 milyar dolar daha gelir girecekti. Bu büyük bir kayıp'' diye konuştu.

Muğla'da bu yıl ile geçen yılın ilk 4 ayı mukayese edildiğinde, bölgeye gelen turist sayısında yüzde 60 oranında artış olduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, zaten bir marka olan Muğla'nın markasına her yıl yatırım yapması gerektiğini ifade etti.

Konuşmaların ardından MUTSO Başkanı Bülent Karakuş, Hisarcıklıoğlu'na Muğla'nın simgesi ''Masa Dağı''nın yağlı boya tablosunu hediye etti.

Törene Muğla Valisi Fatih Şahin, Muğla Jandarma Komutanı Albay Fevzi Kurşun, AK Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Belediye Başkanı Osman Gürün, ilçe ve belde belediye başkanları ile sektör temsilcileri katıldı.

AA

Kaynak: Diyarbakır Söz