Görüş Bildir

İhracatımızın yarısı Kuzey Irak'a

İhracatımızın yarısı Kuzey Irak'a

Diyarbakır 2021 yılında Kuzey Irak Kürt Federel Yönetim Bölgesi ve Irak'a 111 milyon 64 bin dolar ihracat yaptı. 42 milyon dolarla ikinci sırayı Çin aldı. Madencilik ihracatı ilk sırada geliyor.

DİYARBAKIR-Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 2021 yılı ihracat rakamlarını açıkladı.

TİM'in verilerine göre Diyarbakır  2021 yılında en çok ihracatını Irak, Çin, İran, Gürcistan ve Almanya’ya yaptı. Toplamda 231 milyon 252 bin dolarlık ihracatın 111 milyon doları Kuzey Irak Kürt Bölgesi ve Irak'a yapıldı. İkinci sırayı da 42 milyon dolarla Çin takip etti. Verilere göre madencilik ilk sırada.

Geçen yıl madencilik ürünleri ihracatta ilk sırayı aldı.

Bu yıl ihracatta madencilik ilk sırayı korurken, 2021 yılı verilerine göre yaklaşık 40 milyon dolar düşüş yaşadı.

TİM’in verilerine göre, Şırnak'ın ihracatı 820 milyon dolar, Van'ın ihracatı ise 59 milyon dolar gerçekleşti.

Diyarbakır iş insanlarının ihracat verilerinde resmi rakamların Irak'ı baz aldığını ancak Irak'a yapılan ihracatın yüzde 80'nin Kuzey Irak Kürt yönetimi Bölgesine yapıldığını belirtiyor.

Diyarbakır TSO Başkanı Mehmet Kaya, Aralık ayında yaptığı açıklamada, Diyarbakır’ın sanayileşme yönünde hızla ilerlediğini ve tekstilin yeni üssü haline geldiğini belirtmişti.

Kaya, bölgede yatırımcıları daha çok desteklenmesi için dört talep sıralamış ve bu taleplerden birininde de Kuzey Irak Kürt yönetim Bölgesi ile ilişkilerin daha sıcak tutulması gerektiğine işaret etmişti.