Görüş Bildir

Faaliyetlerini durduran işletmeler kısa çalışma ödeneğine başvurabilecek

Faaliyetlerini durduran işletmeler kısa çalışma ödeneğine başvurabilecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, faaliyetlerini yavaşlatan veya durduran işletmelerin kısa çalışma ödeneğine başvurabileceklerini bildirdi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, faaliyetlerini yavaşlatan veya durduran işletmelerin kısa çalışma ödeneğine başvurabileceğini söyledi. Selçuk, “Kısa çalışma ödeneğinin kaynağı işsizlik fonundan karşılanacak, en fazla üç ay verilecek" dedi. Kısa çalışma ödeneğine bir haftada 19 bin firmanın başvuruda bulunduğu bilgisini veren Selçuk, “Bu da yaklaşık 420 bini aşkın sigortalıya tekabül ediyor" diye belirtti.

FAİLİYETİNİ DURDURAN İŞLETMELER

Selçuk, ödenen periyodik paylar kanalıyla hem illerindeki hem ilçelerdeki ihtiyaç sahibi tüm hanelere ulaşılmaya çalışıldığını belirterek, "Valilik, sosyal yardımlaşma vakıflarına gönderdiğimiz miktar bizim geçen aya kadar 135 milyondu aylık, bu miktarı 180 milyona çıkardık. İnşallah önümüzdeki dönem periyodik artışla beraber vakıflarımız daha fazla ailelere ulaşabilecek. İlerleyen zamanda inşallah bu payı artırırız. Bir sosyal paketimiz var. Bunun birinci fazında biz 2 milyon 111 bin aileye biner lira destek sağladık. İlk ödemeleri de önümüzdeki hafta 1 Nisan'da yapılmaya başlanacak. Kesinlikle fiziki bir başvuru almadık. Bunların kimlik numaralarına göndereceğiz PTT kanalıyla. Vatandaşımızı hiçbir zaman desteksiz bırakmayacağız. Bunun gelecek farzları da olacak” ifadelerini kullandı.
Etiketler: