Görüş Bildir

Kadınların aşçılığı sertifikalandırılıyor

Kadınların aşçılığı sertifikalandırılıyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı Aşçı Çıraklığı Kursu ile kadınların aşçılığı sertifikalandırılıyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin DİSMEK kapsamında kadınlara yönelik 27 Mart’ta açtığı Aşçı Çıraklığı Kursu’ndan 25 kadın faydalanıyor. Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’nda başlayan kursta kadınlara, hafta içi 08.00-13.00 saatleri arasında eğitim veriliyor. Kadınlar kursta Aşçı Çıraklığı mesleğini uygulamalı bir şekilde öğrenecek.

Kadınlar, “sosyal hayatta ve iş yaşamında iletişim, diksiyon, kişisel gelişim, girişimcilik, çevreye karşı duyarlı olmak ve çevreyi korumak, meslek etiği, iş ve işçi sağlığı, iş organizasyonu ve araştırma teknikleri” konularında 224 saat teorik eğitim görecek.

Kadınlar mutfakta hünerlerini sergileyecek

Teorik eğitimlerini tamamlayacak olan kadınlar, ardından pratik eğitim için mutfağa geçip hünerlerini sergileyecek. Pratik eğitim döneminde kadınlar mutfakta,“kişisel bakım, iş için hazırlık yapmak, hijyen ve sanitasyon kurallarını uygulamak, kritik kontrol noktalarını belirlemek, bulaşık yıkamak ve çöp atmak, besin öğelerinin kaynaklarını seçmek, besin gruplarından günlük porsiyon miktarlarını tespit etmek, sebzeleri uluslararası şekillerde doğrayarak pişirmeye hazırlamak, sebze garnitürleri hazırlamak, çorba ve yumurtadan yiyecekler hazırlamak, basit tatlılar yapmak” konularında 272 saat uygulamalı eğitim yapma şansı yakalayacak.

Kursu başarıyla tamamlayanlara, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı sertifika verilecek. Kursiyerlere İŞKUR, tarafından kursa devam ettiği günler baz alınarak günlük 20 TL ücret ödenecek ve kursiyerlerin sağlık sigortaları yatırılacak.

Çocuklar, oyun odalarında eğitim görecek

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin, 3-5 yaş arası çocuklara yönelik Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’nda açtığı oyun odaları, DİSMEK kapsamında eğitim gören kadınların çocuklarını kurs saatlerinde ağırlayıp eğitim verecek.


Etiketler: | |