Görüş Bildir

Kışın kış lastiği, yazın yaz lastiği zorunluluğu

Kışın kış lastiği, yazın yaz lastiği zorunluluğu

Kış mevsiminde Kış lastiği uygulaması yürürlüğe girmiş iken yaz mevsiminde ise yaz lastiği takma zorunluluğu mu geldi?

Kış mevsiminde Kış lastiği uygulaması yürürlüğe girmiş iken yaz mevsiminde ise yaz lastiği takma zorunluluğu mu geldi?

Brisa Tüketici Ürünleri Pazarlama ve Satış Genel Müdür Yardımcısı Akpulat, kış ve yaz lastiklerinin tıpkı kıyafetler gibi mevsimine göre kullanılması gerektiğini bildirdi.

İSTANBUL (AA) - Brisa Tüketici Ürünleri Pazarlama ve Satış Genel Müdür Yardımcısı Levent Akpulat, kış ve yaz lastiklerinin tıpkı kıyafetler gibi mevsimine göre kullanılması gerektiğini bildirdi.

Brisa'dan yapılan açıklamaya göre, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının halen yürürlükteki yönetmeliğine göre şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçların 1 Aralık 2014'te başlayan kış lastiği takma zorunluluğu bugün itibarıyla sona erdi.

Akpulat, kış ve yaz lastiklerinin tıpkı kıyafetler gibi mevsimine göre kullanılması gerektiğini kaydetti.

Lastik kullanımı ve değişimiyle ilgili sürücülere uyarılarda bulunan Akpulat, hava sıcaklıklarının yükselmeye başladığı dönemlerde mutlaka kış lastiğinden yaz lastiğine geçmek gerektiğini dile getirdi. Akpulat, kış lastiklerinin yazın kullanılması halinde araçların fren ve yol tutuş gibi sürüş emniyeti açısından kritik olan performanslarında düşüş yaşanabildiğini, aynı zamanda araçların yakıt tüketiminin de artmasına neden olduğunu ifade etti.

Yaz ve kış lastiklerini gerekli mevsim aralığında kullanmanın 12 ay boyunca değişmeyen lastiğe kıyasla daha uzun ömürlü olduğuna dikkati çeken Akpulat'ın açıklamada şu görüşlerine de yer verildi:

"Mevsime göre 2 farklı takım lastik kullanarak maliyet bakımından önemli avantaj elde edersiniz. Hava koşullarını yakından takip ederek mevsim dönümlerinde lastik değişimi yapmak gerek. Kış lastiklerinin yaz aylarında artan sıcaklıklardan olumsuz etkilenmemesi için direkt güneş ışınlarından korunması ve mümkünse araçların gölge alanlara park edilmesi gerek."

Bu arada Brisa'nın, hayata geçirdiği inovatif hizmetlerden biri olan Lastik Oteli sürücülere kış lastiklerini kullanmadıkları dönemlerde sigortalı olarak saklama olanağı sunuyor.

Lastik Oteli, değişim zamanı geldiğini sürücülere hatırlatıyor ve bu değişim işlemi yine Brisa'nın servis personeli tarafından gerçekleştiriliyor. Böylece kullanıcılar için pratik bir depolama çözümü sunulurken, lastikler en ideal şartlarda muhafaza edilerek, kullanım ömürleri boyunca aynı şekilde performans göstermeleri sağlanıyor. AA
Etiketler: | | |