Görüş Bildir

Konut satışları azaldı

Konut satışları azaldı

Diyarbakır’da Temmuz ayında konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 34, Ocak-Temmuz döneminde ise yüzde 10 oranında azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Diyarbakır’da Temmuz ayında konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 34 oranında azalarak bin 964’e geriledi. İpotekli satışlar yüzde 5, diğer satışlar ise yüzde 43 oranında düştü. Ocak-Temmuz aylarını kapsayan dönemde ise konut satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10 azalarak 9 bin 958’e geriledi. İpotekli satışlar yüzde 20, diğer satışlar ise yüzde 5 azaldı.

İkinci el satışlar arttı

Diyarbakır’da yeni konutların satışları da azaldı. Yeni konut satışı Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 82 azalarak 972’e geriledi. Ocak-Temmuz döneminde ise yüzde 31 oranında azalarak 4 bin 395’e geriledi.

Öte yandan ikinci el konut satışları ise arttı. Temmuz ayında ikinci el konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12 oranında artarak 992’ye, Ocak Temmuz döneminde ise yüzde 7 oranında artarak 5 bin 563’e yükseldi.