Görüş Bildir

Konut satışları dibe vurdu

Konut satışları dibe vurdu

Konut satışları Eylül'de yüzde 20.1 ile Temmuz 2014'ten beri en sert gerilemeyi yaşadı. Uzmanlar, konut alımında seçim sonuçlarının belirleyici olacağını söylüyor.

Türkiye genelinde konut satışları Eylül ayında faizlerdeki yükseliş ve seçim öncesi beklemeye geçen talebin yanı sıra; bir haftalık bayram tatilinde satış yapılamamasının etkisiyle bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20.1 geriledi.

Buna göre, konut satışları Ocak ayından bu yana ilk kez düşüş kaydetmiş oldu. Düşüş, Temmuz 2014'ten beri de konut satışlarındaki en sert gerileme oldu.

Uzmanlar, Ekim ayında ise satışların düşük baz etkisi nedeniyle Eylül ayına göre daha iyi bir performans gösterdiğini belirtirken; Kasım ve Aralık ayları için ise seçim sonuçlarının kritik olacağını ifade etti.

TÜİK verilerine göre, konut satışları Eylül'de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20.1 gerileyerek 92,483 adet oldu.

Konut satışları 2015 yılında sadece Ocak ayında yüzde 1.7 düşüş göstermiş, sonrasındaki aylarda artış kaydetmişti. Ancak, konut satışlarındaki artışta Mayıs ayından bu yana ivme kaybı yaşanıyordu.

Şubat'ta yüzde 15, Mart'ta yüzde 32.4, Nisan'da ise yüzde 42.7 ile tepe noktasına ulaşan artış oranı, Mayıs'ta yüzde 19.4'e, Haziran'da yüzde 19.1'e, Temmuz'da yüzde 13.5'e, Ağustos ayında ise yüzde 6.5'e gerilemişti.

Kaynak: AA