Kuraklık korkusu

Kuraklığın kendisini her geçen gün çok daha fazla hissettirdiğini belirten Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Batman Şube Başkanı Ebubekir Doğan, tarımsal üretim açısından şu anda acil bir yağışa ihtiyacın olduğunu söyledi.

Kuraklık korkusu

Türkiye başta olmak üzere neredeyse tüm dünyada bir kuraklığın yaşandığını vurgulayan Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Doğan, kuraklığın son yıllarda daha da artmaya başladığını ifade etti.

Bu durumun hem yeraltı su kaynaklarını hem de tarımsal üretimi olumsuz yönde etkilediğine işaret eden Doğan, yetkilileri oluşabilecek gıda krizine karşı önlem almaya çağırdı.

Küresel ısınmadan dolayı yağışların istenilen düzeyde artık yağmadığını anlatan Doğan, "Şu an hem bölgemiz hem ülke hem de dünya genelinde küresel bir ısınma söz konusu olup yağış miktarlarında bir dengesizlik söz konusudur. Avrupa'nın, İspanya, İtalya'nın ve Türkiye'ye kadar olan bölgede Akdeniz çanağı dediğimiz yerde bir kuraklık söz konusudur. Son 3-4 yıldır kendisini iyice hissettirmektedir. Bu hem bölgedeki yaz sıcaklıklarında hem de kışın yağış miktarlarına olumsuz yönde etki yapmaktadır." dedi.

"EKİM-ARALIK AYINDAN GÜNÜMÜZE KADAR İSTEDİĞİMİZ YAĞIŞI HENÜZ ALAMADIK"

Henüz beklenilen yağışın yağmadığını dile getiren Doğan, "Özellikle bir önceki sene bir kuraklık yaşadık. Tarımsal üretimde ciddi bir rekolte düşüşü oldu. Bu sene de yine ekim döneminden bu yana; yani ekim-aralık ayından günümüze kadar istediğimiz yağışı henüz alamadık. Tabi bu su kaynaklarımızı da olumsuz yönde etkilemektedir. Su kaynaklarımızın beslenmesi de çok önemlidir. Ancak şu anda en acil bir şekilde bizi olumsuz etkileyen ve beklentimizi olumsuz yönde karşılayan tarımsal kuraklığın yetersiz yağış almasıdır." diye konuştu.

"ŞU AN ACİL YAĞIŞA İHTİYAÇ VAR"

Kuraklığın kendisini hissettirdiğine dikkat çeken Doğan, "Bölgemizdeki yeraltı su kaynaklarımız, barajlarımız, göletlerimiz az yağış almış. Doluluk oranları yüzde 50-60'a varan bir azalma söz konusudur. Sulama yapacağımız alanlarda, bir de yeraltı su kaynaklarımızda ciddi bir gerilemeye sebep olacaktır. Tarımsal üretim açısından şu anda acil bir yağışa ihtiyacımız var." ifadelerini kullandı.

"YAĞIŞ OLMAMASI DURUMUNDA CİDDİ BİR REKOLTE DÜŞÜŞÜ VE GIDA SIKINTISI YAŞAYACAĞIZ"

Çiftçilerin gözünün yağmurda olduğuna işaret eden Doğan, şöyle devam etti:

"Yağış olmaması durumunda ciddi bir rekolte düşüşü ve gıda sıkıntısı yaşayacağız. Umuyoruz ki böyle bir sıkıntımız olmaz. Yetkililer bunun önlemini alması lazım. Stratejik önemi olan ve insanın temel gıdasını oluşturan buğday, yem bitkisini oluşturan arpa ve buna benzer bitkilerin tedarikini şimdiden sağlamaları; önümüzdeki günlerde bunlarda sıkıntı yaşamamamız için yetkililerin buna göre bir tedbir alması gerekiyor."

Kaynak: Diyarbakır Söz