Görüş Bildir

Kurbanlık sevkiyatı başladı

Türkiye'de özellikle küçükbaş hayvancılıkta önemli bir yere sahip olan Muş'ta, Kurban Bayramı'na yaklaşılmasıyla birlikte batı illerine kurbanlık sevkiyatı başladı. TIR'lara yüklenen kentin yüksek kesimindeki yaylalarda beslenen kurbanlıklar, bin 500 ile 3 bin TL arasında satışa sunulacak.

Muş'un verimli yaylalarında küçükbaş hayvancılık yapan besiciler, batı illerine götürecekleri kurbanlıklar için İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne müracaat ediyor. Sağlık, küpe ve evrak kontrolü tamamlanan kurbanlıklar TIR'lara yüklenerek Ankara ve İstanbul başta olmak üzere battı illerine götürülüyor. Merkez Yaygın beldesinde hayvancılık yapan Hamit Demir, gerekli kontrollerini yaptırdığı 125 küçükbaş hayvanını sabah erken saatlerde yükledi.

KURBANLIK SEVKİYATI

Sam ve yem yüklenen TIR dorselerin zeminine hayvanların yolculuk esnasında sakatlanmasını önlemek için talaş serpildi. Sevkiyata hazır hale getirilen dorseye ahırda bekletilen hayvanlar yüklendi.

Kurbanlıklarını Manisa'da satışa sunacağını belirten Hamit Demir, fiyatlarda çok fazla fark olmayacağını söyledi. Geçtiğimiz yıl bin 200 ile 2 bin lira arasında alıcı bulan küçükbaş kurbanlıkların bu yıl bin 500-3000 lira arasında satılacağını belirten Demir, yükselen yem fiyatları sebebiyle çok fazla bir kazançlarının olmadığını ifade etti.
Etiketler: |