Görüş Bildir

Memur ve emekli 4 gözle Haziran Enflasyonunu bekliyor!

Memur ve emekli 4 gözle Haziran Enflasyonunu bekliyor!

Memur ve emekli 4 göz ile bu haberi bekliyor. Çünkü yapılan ilk toplu sözleşme doğrultusunda yılın ikinci yarısında yani Temmuz’a tekabül ediyor, yüzde 3 oranında zam almayı bekleyen devlet memuru ve emekliler ilk 5 aydaki enflasyonun yüzde 5.30 olarak gerçekleşmesiyle birlikte şimdi de enflasyon farkı için Haziran ayı rakamlarını bekliyor. İşte ayrıntılar.

Toplu sözleşmeye göre, yılın ikinci yarısında yüzde 3 zam alacak devlet memuru ve emeklilerinin gözü, ilk 5 aydaki enflasyonun yüzde 5,30 olarak gerçekleşmesinin ardından, enflasyon farkı için haziran ayı rakamlarına çevrildi. Memurlar, haziranda fiyatların sabit kalması veya yüzde 2,2'den daha az düşmesi halinde bile temmuzda enflasyon farkı alacak

Milliyet'in haberine göre; TÜİK enflasyon rakamlarına göre, memur maaşlarına da baz teşkil eden Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE), mayısta yüzde 0,56 yükseldi, yılın ilk 5 ayındaki artış ise yüzde 5,30 oldu. Böylece 5 aylık dönemde, maaşlara yapılacak yüzde 3'lük zam oranı da aşılmış oldu. Maaşlara yansıyabilecek fark için gözler, bu ayın enflasyon rakamlarına çevrildi.

2015 Haziran ayında TÜFE sabit kalsa bile, devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, yüzde 3'ün üzerine yüzde 2,23 oranında enflasyon farkı alacak. Bu ay fiyatlarda yüzde 2,2'den daha az düşüş olması halinde bile maaşlara enflasyon farkı yansıyacak.

Neticede ilk 6 aylık enflasyonun yüzde 3'ün üzerinde gelmesi durumunda devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını Temmuz ayı içerisinde alacak.

EMEKLİLER DE BEKLİYOR

Ayrıca, milyonlarca Bağ-Kur ve SSK emeklisi de temmuzda, yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar zam alacak. Maaşı bin 100 liranın altında olan emekliler, ayrıca seyyanen zamdan yararlanacak. Enflasyon farkının ardından maaşı bin lira ve altında kalan emekliler, 100 lira daha seyyanen zam alacakken, bin lira ile bin 100 lira arasındakilere ise maaşları bin 100 liraya tamamlanacak şekilde seyyanen artış yapılacak.