Görüş Bildir

Memur zammında doğalgaz çıkışı!

3 milyon 200 bin memur ile 2 milyona yakın memur emeklisinin 2020 ve 2021 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 5'nci dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri başladı.

5 milyon kamu emekçisi ve emeklisini ilgilendiren 2020-2021 yıllarını kapsayan toplu sözleşme görüşmeleri başladı. Sendikalar, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’la görüştü. Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, doğalgaza gelen yüzde 14,97 zammı örnek gösterdi, hükümete memura yapılacak zam için 'bunu göz önünde bulundurun' diye seslendi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında, Bakanlığın Reşat Moralı Salonu’nda yapılan toplantıya, Kamu İşveren Heyeti temsilcileri ile Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, KESK Genel Sekreteri Ramazan Gürbüz ve hizmet kollarında yetkili sendikaların temsilcileri katıldı.

Bakan Selçuk, açılış konuşmasında, sendika temsilcilerine hitaben “Her zaman olduğu gibi Türkiye için el ele vereceğimize güveniyorum” diyerek, “Bunun için, talepleri ve imkanları bir arada, bütüncül bir bakışla değerlendirerek makul bir sonucu beraberce tesis edeceğiz inşallah” dedi.

DOĞALGAZ ÖRNEĞİ

Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, konuşmasında dün gece yarısı doğalgaza gelen yüzde 14,97'lik zammı hatırlatarak, hükümete 'memura yapılacak zam için bunu göz önünde bulundurun' diye seslendi.

KESK temsilcisi Ramazan Gürbüz hükümete tepki gösterdi, tepkisini toplantıdan önce ayağa kalkarak gösterdi. Buna karşılık Memur- Sen üyeleri sözlü müdahalede bulundu.

Taban aylığa seyyanen 200 lira, ilk yıl yüzde 8+7, ikinci yıl yüzde 6+6 zam ve birinci yıl yüzde 3, ikinci yıl yüzde 2 refah payı talebinde bulunan Memur-Sen, kamu görevlilerinin merakla beklediği 3600 gösterge konusunun da toplu sözleşme masasında bir an önce çözülmesini istedi.

Türkiye Kamu-Sen ise taban aylığa seyyanen 600 lira, ilk yıl yüzde 10+10, ikinci yıl yüzde 8+8 zam ve her iki yıl için yüzde 3 refah payının yanında, memurlara da bayram ikramiyesi ödenmesini talep etti. Pazarlık masasının diğer üyesi KESK, 2020 için toplam yüzde 38 artış, 2021 yılı için de 2020 enflasyonu artı 3 puan refah payı talebini kamuoyuyla paylaştı.

TOPLANTI ÖNCESİ GERİLİM

Toplu sözleşme görüşmeleri öncesi sendikacıların arasında bir gerginlik yaşandı. KESK temsilcisi Ramazan Gürbüz hükümete tepki gösterdi ve bu tepkisini de toplantıdan önce ayağa kalkarak gösterdi. Buna karşılık Memur- Sen üyeleri sözlü müdahalede bulundu.

TALEPLER…

Toplu sözleşme masasında 11 hizmet kolunun tamamında yetkili konfederasyon olan Memur-Sen, taban aylığa seyyanen 200 lira, ilk yıl yüzde 8+7, ikinci yıl yüzde 6+6 zam ve birinci yıl yüzde 3, ikinci yıl yüzde 2 refah payı talebinde bulunmuştu.

Türkiye Kamu-Sen ise taban aylığa seyyanen 600 lira, ilk yıl yüzde 10+10, ikinci yıl yüzde 8+8 zam ve her iki yıl için yüzde 3 refah payının yanında, memurlara da bayram ikramiyesi ödenmesini talep etmişti.

Pazarlık masasının diğer üyesi KESK, 2020 için toplam yüzde 38 artış, 2021 yılı için de 2020 enflasyonu, artı 3 puan refah payı istemişti.
Etiketler: | | | |