Görüş Bildir

Merkez Bankası enflasyon tahminini düşürdü

Merkez Bankası 2020 yılı sonu enflasyon tahminini 0,8 puan düşürerek yüzde 7.4'e indirdi.

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, yılın ikinci Enflasyon Raporu'nu açıkladı. Enflasyon Raporu 2020-II Bilgilendirme Toplantısı, koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında sanal olarak gerçekleştirildi. Raporda, yıl sonu enflasyon tahmini 0,8 puan düşürülerek, yüzde 7,4’e indirildi.

ENFLASYON TAHMİNİ

Uysal açıklamasında, “Koronavirüs ekonomileri birçok kanalda etkileyerek, küresel iktisadi faaliyetin sert bir şekilde daralmasına neden oldu. Mart ayı içerisinde hizmetler sektörünün hızla zayıflamasına neden oldu. Ülke risk primi artarken, TL'de değer kaybı görüldü, kur oynaklığı arttı. Tüketici kredileri son aylarda ivme kaybediyor. Ülkemizde de 2. çeyrek için belirgin bir yavaşlamaya işaret ediyor” ifadelerini kullandı.

Uysal, şunları söyledi: “Salgının etki alanı Ortadoğu ve Afrika ile Rusya ile ihracat pazarlarımızın da önümüzdeki dönem zayıf seyretmesi bekleniyor. Cari işlemler dengesinin yıl boyunca ılımlı seyredeceğini tahmin ediyoruz Son dönemde TL'deki değer kaybına rağmen uluslararası emtia fiyatlarındaki keskin düşüşler, enflasyon görünümüne olumlu yansıyor. 2021’de enflasyonun yüzde 5,4’e gerileyeceğini tahmin etmekteyiz” dedi.
Etiketler: | |