Moody's'ten bankacılık sektörü için uyarı

Döviz kurlarındaki oynaklığın ekonomideki büyümeyi yavaşlattığını belirten Moody's, bu durumdan en çok bankacılık sektörünün etkilendiğini ve sektörün "negatif" olduğunun altını çizdi.

Moody's'ten bankacılık sektörü için uyarı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, "Moody's Yatırımcı Servisi bankaların büyüme fırsatlarını azaltacak ve borçlananların ödeme gücünü zayıflayacak olan ekonomik büyümedeki yavaşlama ve kurdaki oynaklık sebebiyle Türkiye bankacılık sisteminin görünümünün negatif olduğunu belirtmektedir" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Varlık kalitesindeki ılımlı aşınmayla beraber, kapital piyasalarından finansmana olan bağımlılık, bankacılık sistemini uluslararası yatırımcı güvenine ve dolar cinsi faizler üzerindeki yukarı yönlü baskının ışığında borçlanma maliyetlerinde oluşacak mümkün artışlarının etkisine maruz bırakıyor."

PROBLEMLİ KREDİLER ARTABİLİR

Moody's'in Başkan Yardımcısı Kıdemli Analist Irakli Pipia ise düşük seviyelerde olmasına karşın tüketici ve kobilere ilişkin problemli kredilerde artış beklediklerini bildirdi.

Mevcut zorlukların bankaların varlık kalitesini baskılayacağını belirten Pipia, problemli kredilerin yekün varlıklar içerisinde yüzde 3-4 seviyesine yükselebileceğini belirtti.

Türk bankalarının varlık kalitesinin hala iyi olduğunu ve Tier 1 rasyosunun 2014'te yüzde 13'ten yüzde 14'e çıktığını belirten Pipia, "Fakat bunu azalan kredi büyümesi ve ülkenin devam eden yüksek enflasyonunun bankacılık karlarını zayıflatmasına karşı dengelememiz lazım" dedi.

Kaynak: Diyarbakır Söz